Keď o päť rokov dôjde k veľkému sťahovaniu, ECB zváži, či presunie len svoj personál, alebo si do novej budovy vezme aj plastiku zdobiacu súčasné sídlo. Tá sa stala jednou z typických ozdôb centra Frankfurtu. FOTO - TASR/EPA |
BRATISLAVA, FRANKFURT - O päť rokov čaká nemecký Frankfurt nad Mohanom veľké sťahovanie. Dnešné ústredie Európskej centrálnej banky sa vyprázdni, rovnako ako ďalšie dve budovy, ktoré úradníci eurobanky v súčasnosti využívajú. Po desaťročí prebývania v prenájme sa strážcovia jednotnej európskej meny presťahujú do vlastnej budovy, ktorá vyjde na 500 miliónov eur, čo je v prepočte takmer 20 miliárd korún.
Nová dominanta Frankfurtu, mesta o niečo väčšieho ako Bratislava, porastie do výšky 184 metrov podľa návrhu viedenského architektonického štúdia Coop Himmelb(l)au, ktoré vyhralo medzinárodný tender. Tvoriť ju budú dve veže - presklené kvádre skrútené okolo spoločnej osi a prepojené sieťou priechodov. Moderná budova bude vyrastať z historickej pamiatky - trhoviska z roku 1928. V starej budove, ktorú cez vojnu používali nacisti na sústreďovanie židov pred deportáciou do koncentračných táborov, vznikne aj pamätník obetí holokaustu.
Výstavba by sa mala začať v roku 2006 a konečný rozpočet bude ešte vyšší, ako predbežne zverejnená polmiliarda eur. "Chceme najvyššiu kvalitu za najnižšiu možnú cenu," vyhlásil prezident banky Jean-Claude Trichet a dodal, že výdavky sa ešte zvýšia napríklad o náklady na projektovú dokumentáciu či vybavenie počítačovými systémami.
Dve veže novej ECB v pohode pojmú súčasných 1300 pracovníkov banky aj ďalšie stovky, ktoré zrejme pribudnú, ako budú pribúdať krajiny používajúce jednotnú menu. V čase kolaudácie by už malo byť súčasťou eurozóny aj Slovensko.
Multimiliardovú budovu si v minulých rokoch zadovážila aj Národná banka Slovenska, ktorá to zdôvodňovala podobne ako ECB. Jej personál bol rozdrobený v šiestich vlastných a štyroch prenajatých budovách po celej Bratislave. Svoje bývalé ústredie v roku 2002 prepustila Generálnej prokuratúre a presťahovala sa do vyše 100-metrového kolosu za päť miliárd korún. NBS si myslí, že investícia sa vráti za 30 rokov. Vtedy už nebude nezávislou inštitúciou, ale len akýmsi vysunutým pracoviskom frankfurtského kolosu.
Dve presklené veže stočené okolo spoločnej osi. V novom sídle Európskej centrálnej banky sa bude po jeho dokončení pravdepodobne rozhodovať aj o menovej politike pre Slovensko. VIZUÁL - ECB |