Poskytovať ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorého posúdili, že je na osobnú asistenciu odkázaný.
Príspevok možno poskytovať od 6. do 65. roku veku občana a od Nového roka aj staršiemu, ale len ak je zamestnaný. Ak jeho majetok a úspory presahujú 800-tisíc korún, príspevok sa neposkytne.
Rozsah osobnej asistencie sa určuje na základe toho, čo si ťažko zdravotne postihnutý nemôže urobiť sám, a počtu hodín, ktoré sú na to potrebné.
Vo všeobecnosti výška príspevku zodpovedá rozsahu osobnej asistencie, na jednu jej hodinu to je 55 korún.
Od 1. januára 2005 príspevok možno poskytnúť aj vtedy, ak ťažko zdravotne postihnutému asistujú pri vstávaní, osobnej hygiene či podávaní liekov jeho príbuzní
- v rozsahu 50 % určeného rozsahu asistencie, najviac štyri hodiny denne, ak ťažko zdravotne postihnutý je zamestnaný, či študuje, alebo
- najviac tri hodiny denne, ak asistencia má rozsah najmenej 14 hodín denne a ťažko zdravotne postihnutý nie je zamestnaný, či neštuduje.
Príspevok na zaobstaranie pomôcky
Poskytnúť ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku na pomôcku odkázaný, ak ide o pomôcku, ktorú mu neposkytujú na základe zdravotného poistenia. Za pomôcku sa považuje aj pes so špeciálnym výcvikom.
Výška príspevku je závislá od ceny pomôcky a výšky príjmu jeho žiadateľa, najviac môže dosiahnuť 260-tisíc korún.
Príspevok na opravu pomôcky
Poskytnúť ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku na pomôcku odkázaný, keď si táto vyžaduje opravu, alebo ak ide o psa so špeciálnym výcvikom, chirurgický zákrok veterinára. To neplatí, ak ide o pomôcku poskytovanú na základe zdravotného poistenia.
Príspevok možno poskytnúť, ak cena opravy alebo všetkých opráv nepresiahne spravidla 50 % ceny novej pomôcky.
Výška príspevku je závislá od ceny opravy pomôcky a výšky príjmu jeho žiadateľa.
Príspevok na kúpu osobného motorového vozidla
Poskytnúť ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 65 rokov veku. Podmienkou je, že auto najmenej dva razy do týždňa použije na prepravu do zamestnania či školy.
Ťažko zdravotne postihnutému, o ktorého sa celoročne starajú v zariadení sociálnych služieb, príspevok nemožno poskytnúť. Nezaopatrenému dieťaťu, o ktoré sa takto starajú, ak chodí do školy, áno.
Výška príspevku je závislá od ceny auta a príjmu žiadateľa, pričom cena auta môže byť najviac 400-tisíc korún. Výška príspevku môže dosiahnuť najviac 200-tisíc korún alebo ak ide o auto s automatickou prevodovkou 250-tisíc korún (toto platí od 1. januára 2005, podmienkou je, že na úpravu auta na automatickú prevodovku občan je podľa posudku odkázaný).
Príspevok na prepravu
Poskytnúť ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom (zväčša taxíkom).
Výška príspevku je závislá od preukázaných nákladov na prepravu a od príjmu žiadateľa, najviac môže dosiahnuť 2500 korún mesačne.
Príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže
Poskytnúť ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku odkázaný na úpravu nehnuteľnosti na bezbariérovú. Za úpravu sa považujú len zmeny toho, čo v nehnuteľnosti je, výstavba niečoho (kúpeľne, WC či napríklad kanalizácie) nie.
Výška príspevku je závislá od ceny potrebnej úpravy nehnuteľnosti a príjmu žiadateľa, pričom cena úpravy bytu alebo rodinného domu je najviac 550-tisíc korún a úpravy garáže najviac 50-tisíc korún. Najviac príspevok na úpravu bytu alebo rodinného domu môže dosiahnuť 200-tisíc korún a na úpravu garáže 50-tisíc korún.
Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov
Poskytnúť ho možno ťažko zdravotne postihnutému, ktorý je podľa posudku na kompenzáciu zvýšených výdavkov odkázaný.
Ak príjem žiadateľa presiahol dvojnásobok životného minima pre plnoletú osobu (dnes 9160 korún), príspevok sa neposkytuje.
Výška príspevku, ktorým sa kompenzujú zvýšené výdavky
- na diétne stravovanie - 300, 500 alebo 1000 korún mesačne (podľa toho, o akú chorobu či poruchu ide), ale len ak sa o žiadateľa celoročne nestarajú v zariadení sociálnych služieb,
- súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a zariadenia bytu - 500 korún mesačne, od 1. januára 2005 aj pre nevidiacich,
- súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla - 700 korún mesačne,
- súvisiace so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom - 1200 korún mesačne.
Autor: joč