Žiadatelia tak neraz nedostanú včas to, čo im patrí.
Námestníčka generálneho riaditeľa ústredia sociálnych vecí Ildikó Polačeková tvrdí, že "v súčasnosti je časový sklz jeden až šesť mesiacov". Predpokladá, že v priebehu prvého polroka sklz dobehnú.
Do konca roka 2003 patrila táto agenda pod okresné úrady, potom ju aj s podlžnosťami prevzali úrady sociálnych vecí.
Riaditeľ úradu v Leviciach Ladislav Kollár tvrdí, že z im neznámych dôvodov neboli žiadosti o príspevky vybavované "od roku 2001". A vlani - popri tom, čo vybavovali 5134 žiadostí z rokov 2001-2003 - pribúdali ďalšie. "Lehoty neboli dodržané pre obrovské množstvo práce, ktorá sa nakopila nie z našej viny." Dnes podľa neho žiadosti vybavujú "s určitým oneskorením", no predpokladá, že do konca januára sa dostanú do zákonných lehôt.
Na úrade v Nitre podľa riaditeľky odboru sociálnych vecí Bronislavy Pekárovej všetky staré žiadosti vybavili do 31. decembra 2004.
Pekárová pripomína, že aby bol posudok o zdravotnom stave občana kvalitný, treba posúdiť aj "osobnostné predpoklady" občana, jeho rodinné prostredie. "Tento proces si vyžaduje určitý čas." Okrem toho žiadostí neubúda. Za to podľa nej môžu aj regionálne faktory ako chorobnosť a prestarnutosť obyvateľstva, či to, že región má relatívne viac obyvateľov.
Prezidentka asociácie organizácií zdravotne postihnutých Mária Orgonášová hovorí, že čakanie na príspevok a neistota sú veľmi nepríjemné.
Najhoršie to podľa nej je pri príspevku za opatrovanie. Ak totiž niekto opateru potrebuje okamžite, blízky človek sa pre to neraz vzdá zamestnania, čím sa na nejaký čas pripraví o príjem. "Až kým nepríde posudok a rozhodnutie, žije v neistote, či nejaké peniaze vôbec dostane!" Na druhej strane, na viacerých úradoch sa už vlani služby výrazne zlepšili, dodáva.