S manželom sme sa zosobášili v roku 1997. Do manželstva vniesol každý nejaký majetok, manžel mal chatu, ktorá však nebola dokončená. Pred dvoma rokmi sme sa rozviedli a odvtedy žijeme oddelene. Manžel sa teraz snaží dohodnúť na rozdelení vecí, ktoré sme užívali. Mám nárok na chatu aj ja?
Problematiku bezpodielového spoluvlastníctva manželov upravuje ustanovenie paragrafu 143 a nasl. Občianskeho zákonníka. Podľa ustanovenia paragrafu 143 Občianskeho zákonníka patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva, avšak s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobným alebo pracovným potrebám len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci reštitúcie jednému z manželov, ktorý mal túto vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola táto vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
m m m
Keďže do vyššie uvedeného vymedzenia vecí patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov môžu patriť nielen veci už existujúce, ale aj veci vytvorené, treba v opísanom prípade veľmi starostlivo posúdiť otázku, či chata ako stavba vznikla pred alebo po uzavretí manželstva a z akých finančných prostriedkov sa jej stavba realizovala.
m m m
Za moment vzniku stavby môžeme podľa existujúcej právnej judikatúry považovať vykonanie tzv. prvkov dlhodobej životnosti, ktorými sa rozumejú najmä zvislé a vodorovné nosné konštrukcie, konštrukcia strechy a schodiska, prípadne väčšina ostatných prvkov.
Ak boli prvky dlhodobej životnosti vykonané na stavbe už pred uzavretím manželstva, považuje sa stavba za dokončenú a ako taká by preto nemala patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pretože nejde o vytvorenie veci, ale len o dokončenie veci už existujúcej.
Ak sa však prvky dlhodobej životnosti vykonali na stavbe až po uzavretí manželstva, považuje sa moment ich vykonania za moment vzniku stavby, a teda vytvorenie veci. Stavba by v takom prípade mala byť predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Vykonanie týchto prvkov však musí byť aspoň sčasti uhradené zo spoločných prostriedkov manželov, ktoré tiež patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak by totiž druhý z manželov preukázal, že dokončenie stavby realizoval výlučne zo svojho oddeleného vlastníctva, nepatrila by stavba podľa môjho názoru do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
m m m
Pokiaľ ide prostriedky, ktoré jeden z manželov vynaložil na stavbu pred uzavretím manželstva, pričom táto sa potom stala predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pretože prvky dlhodobej životnosti boli na nej vykonané až po vzniku manželstva a ich vykonanie bolo realizované aspoň čiastočne zo spoločných prostriedkov manželov, tak tieto prostriedky sa jednému z manželov samozrejme nestrácajú, ale má právo pri vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov požadovať, aby mu bolo uhradené to, čo zo svojho oddeleného majetku vynaložil na spoločný majetok.
m m m
V prípade, že by medzi manželmi nedošlo k vysporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva dohodou, alebo by sa tak stalo na základe návrhu jedného z manželov adresovanému súdu, bude súd veľmi starostlivo posudzovať práve otázku momentu vzniku stavby a pôvod prostriedkov, z ktorých sa táto stavba realizovala.
m m m
Vzhľadom na časový okamih rozvodu manželstva (a pretože zo zaslaného listu nevyplýva, kedy k nemu došlo) chcem ešte upozorniť, že Občiansky zákonník v ustanovení paragrafu 149 ods. 4 stanovuje, že k vysporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov môže dôjsť len do troch rokov odo dňa zániku, teda rozvodu manželstva. Za predpokladu, že niektorý z manželov nepodal na súd návrh na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, nastáva vysporiadanie zo zákona v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia. To zakladá nevyvrátiteľnú právnu domnienku, podľa ktorej sa manželia vysporiadali, pokiaľ ide o hnuteľné veci podľa stavu, v akom každý z nich výlučne užíva veci z bezpodielového spoluvlastníctva manželov pre svoje potreby a potreby svojej rodiny a domácnosti. Pri ostatných hnuteľných veciach, ktoré neužíva ani jeden z manželov výlučne pre svoju potrebu alebo potreby rodiny, a rovnako aj pri nehnuteľných veciach platí, že tieto sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké.