TRNAVA - O budovu synagógy v Trnave sa súdi už osem rokov Ústredný zväz Židovských náboženských obcí na Slovensku s Galériou Jána Koniarka. V roku 1980 ju od obce kúpil štát a o rok ju previedol do majetku galérie. "Išlo o vynútený predaj uzavretý v tiesni za nevýhodných podmienok. Synagógu chceme získať späť v rámci reštitučných nárokov, no náprava krivdy trvá dlho," povedal riaditeľ kancelárie ústredného zväzu Jozef Weiss.
Okresný súd v roku 1998 návrh zamietol, na čo sa obec odvolala. Krajský súd rozsudok zrušil a vrátil ho na okres. O dva roky neskôr okresný súd návrh na vydanie nehnuteľnosti opäť zamietol. Po odvolaní krajský súd rozsudok zrušil. Okresný súd návrh zamietol aj v roku 2004 a prípad zasa posudzuje krajský súd.
"Synagóga slúži na prezentáciu súčasného umenia. Robili sme v nej výstavy, ktoré reagovali aj na tragédiu holokaustu. Povedzme francúzski výtvarníci Anne a Patrick Poirierrovci dali vyrobiť 3 016 flakónov, ktoré predstavujú slzy za trnavskými židmi a inštaláciu nazvali Slzy zabudnutia. V súčasnosti robíme viac projekty, ktoré nepracujú so spomienkami, hoci priestor tieto témy priam ponúka," povedala riaditeľka galérie Viera Jančeková. Na poschodí je inštalovaná stála expozícia judaík.
Galéria dúfa, že ani v prípade prehratého súdneho sporu nepríde o synagógu ako výstavný priestor. Poukazuje na to, že aj jej prevádzka je drahá. Iba kúrenie stojí 400-tisíc korún ročne.
"Synagógu už neplánujeme využívať na náboženské účely a nechceme z nej galériu vytlačiť. Tento spor sa dotýka galérie iba okrajovo. Žiadame o nápravu krivdy spôsobenej štátom za socializmu," zdôraznil Jozef Weiss.
(bej)