Jeden z najznámejších kubánskych disidentov Oswaldo Payá sa obrátil na Európsku úniu, aby sa neuspokojila len s prepustením 14 politických väzňov, ale žiada slobodu pre stovky ďalších. Podporu pre svoj projekt Varela, ktorý žiada zavedenie ľudských práv na Kube, podporili aj niektorí slovenskí politici počas jeho návštevy v Bratislave pred dvoma rokmi. FOTO - ARCHÍV SME |
Medzi Fidela Castra a Európsku úniu sa postavili kubánski disidenti. Žiadajú úniu, aby viedla dialóg s kubánskou opozíciou a dosiahla prepustenie všetkých politických väzňov.
Žiadosť podpísal jeden z najznámejších kubánskych disidentov Oswaldo Payá. Práve jeho projekt Varela vystrašil kubánsky režim tak, že v marci 2003 zatkol a následne odsúdil 75 disidentov na mimoriadne vysoké tresty.
Castrovi kritici sa ozvali v čase, keď sa kubánsky režim a väčšina členských krajín únie zbližuje. Kubánsky diktátor prepustil 14 zo 75 disidentov a únia ho chce za to odmeniť. Ministri zahraničných vecí majú 31. januára rozhodnúť o zrušení sankcií.
Do hry vstúpili disidenti. Brusel by mal ich požiadavku zvážiť. Napokon, únia v posledných dňoch opakovala, že dialóg s disentom posilní, akurát inou formou než doteraz.
Payá jej poslal svoju predstavu. Žiada prepustiť všetkých politických väzňov: v prvom polroku by sa malo dostať na slobodu zvyšných 61 ľudí zatknutých v roku 2003, do konca roka potom všetci politickí väzni. Tých je asi 300.
Požadujeme "bezpodmienečné oslobodenie všetkých väzňov Kubánskej jari 2003, ďalších vážne chorých politických väzňov, disidentov, ktorí sú vo väzení viac ako štyri roky, a tých, čo sa zatiaľ nedočkali súdneho rozsudku," píše sa v návrhu, ktorý dostali predstavitelia únie.
Lepšie vzťahy medzi Castrom a Bruselom by najväčšmi postihli disidentov. Európske krajiny ich chcú prestať pozývať na svoje recepcie. "Ak ste disidentom alebo aktivistom za ľudské práva, musí byť pre vás obrovským sklamaním sledovať ako sa vaše právo slobody prejavu stalo predmetom vyjednávania," povedal SME počas nedávnej návštevy Slovenska Adolfo A. Franco, ktorý je v Americkej agentúre pre medzinárodný rozvoj zodpovedný za oblasť Latinskej Ameriky a Karibiku.
Spojené štáty si na rozdiel od Európskej únie nemyslia, že prepustenie niekoľkých známych disidentov znamená zmenu Castrovej politiky. Nová americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová nedávno zaradila Kubu medzi šesticu krajín, ktoré bez zábran označila za posledné bašty tyranie. "Každé rozhodnutie Európskej únie je jej vnútorným rozhodnutím. Zlepšenie vzťahov s kubánskym režimom však bude pre disidentov mimoriadne demoralizujúce," tvrdí Franco.
Dúfa, že ak aj Brusel zmení postoj, nezmenia svoju politiku ku Kube Slovensko, Česko, Poľsko či Holandsko, ktoré dal Castro nedávno na čiernu listinu. "Veľmi dobre si uvedomujeme, aké dôležité je pre disidentov na Kube, že Slovensko a ďalšie krajiny východnej Európy na nich nezabúdajú. Je to pre nich obrovský zdroj morálnej podpory," hovorí Franco.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁMIREK TÓDA