George Bush skladá prezidentskú prísahu, ruku má položenú na Biblii, ktorú drží jeho manželka Laura. Vedľa nej stoja ich dcéry Barbara a Jenna. Oproti predseda Najvyššieho súdu William Rehnquist. FOTO - REUTERS |
Včerajší deň patril len jemu. Na rozdiel od prvej inaugurácie bol na pódiu jediným prezidentom. Pred štyrmi rokmi tam stál aj Bill Clinton.
Zmenili sa aj jeho priority. Vtedy hovoril najmä o Amerike a domácej politike. Teraz sa zameral na svet.
"To, či prežije sloboda v našej krajine, stále viacej záleží na úspechu slobody v ďalších krajinách. Najväčšou nádejou pre mier u nás je šírenie slobody po celom svete," povedal Bush. V záujme slobody je však ochotný použiť aj zbrane.
Takmer stotisíc ľudí pred Kapitolom nadšene tlieskalo. Tesne pred koncom prejavu potleskom umlčali výkriky demonštrantov.
V dave bolo vidieť kovbojské klobúky. Ani zďaleka ich však nebolo tak veľa ako politických celebrít. Prísahu priamo na mieste sledovali všetci dôležití ľudia americkej politiky.
Boli tam aj traja prezidenti: Bushov otec George Bush starší, jeho predchodca Clinton a Jimmy Carter. V hľadisku bol aj John Kerry, ktorý s Bushom v novembri prehral súboj o Biely dom.
Veľký ohlas mal aj osemdesiatročný sudca Rehnquist, do ktorého rúk Bush skladal prísahu. Sudca má rakovinu štítnej žľazy a bolo to jeho vôbec prvé verejné vystúpenie od októbra minulého roka.
Rehnquist prijímal prezidentský sľub už piaty raz. Asi naposledy. Po rokoch sa Najvyšší súd pravdepodobne výrazne obmení. Liberáli sa obávajú, že ho totálne ovládnu konzervatívci.
Inauguračný deň začal podľa tradície Bush v kostole. Aj počas ceremoniálu pred Kongresom sa viackrát modlili.
Po prísahe Bush odišiel do budovy Kongresu, kde obedoval s lídrami Senátu a Snemovne reprezentantov. Potom mal v limuzíne prejsť na čele slávnostného sprievodu do Bieleho domu.
Na trojkilometrovej trase sa už ráno schádzali tisícky ľudí. Médiá odhadovali, že napriek zime sa prišlo pozrieť viac ako pol milióna ľudí. Nie všetci však oslavovali. Mnohí prišli na protest. Časť demonštrantov sa Bushovi otáčala chrbtom.
Agentúry hlásili, že demonštrantov bolo výrazne menej, ako sa očakávalo. Boli to len stovky. Viac ich údajne bolo aj pred štyrmi rokmi pri prvej inaugurácii.
Washington bol pod totálnou ochranou. Celé centrum uzavreli. Všetko strážilo 13-tisíc policajtov a vojakov, stovky tajných agentov, vrtuľníky, ostreľovači, vojenské lode.
Neboli tu len z obavy pred demonštrantmi. Úrady sa obávali teroristického útoku. K žiadnemu vážnemu incidentu počas prvej časti inaugurácie nedošlo.
Demonštranti sa pokúsili narušiť ceremoniál, Bushovi stúpenci ich však umlčali potleskom a polícia ich vyviedla. FOTO - REUTERS |