Celý svet čaká, aké rozhodnutia budú prichádzať z Bieleho domu. FOTO - REUTERS |
Svet sa od Texasanovho prvého nástupu, keď médiá nahlas a politici potichu vyslovovali obavy, že sa nevyzná na svetovej mape, úplne zmenil. Po 11. septembri 2001 prišla vojna v Afganistane a v Iraku, boj proti terorizmu. Najmä vojna v Iraku rozdelila svet.
Prieskum BBC v 21 krajinách sveta ukázal, že veľká väčšina ľudí má z nasledujúcich štyroch rokov s Bushom v Bielom dome obavy a americký prezident bude dianie vo svete negatívne ovplyvňovať. O tom je vopred presvedčený predovšetkým arabský svet.
Oveľa dôležitejšie ako prieskumy verejnej mienky však bude, ako sa počas Bushovho druhého termínu vyvinú vzťahy Spojených štátov s krajinami ako Irán, Irak, Severná Kórea, a aká bude situácia na Blízkom východe. Ako sa bude Bush správať k stále imperiálnejšiemu Putinovmu Rusku.
A či sa mu podarí obnoviť partnerstvo s tradičnými európskymi spojencami. Tí od neho očakávajú, že bude väčšmi počúvať a diskutovať a až potom konať.
Aký teda bude Bush 2005? Tony Blair, ktorý v Iraku svoj osud spojil práve s americkým republikánom, je opatrným optimistom. V rozhovore pre britský denník The Guardian tvrdí, že Bush získal za uplynulé roky skúsenosti a bude iný. "So skúsenosťami prichádza aj vývoj," povedal Blair historikovi Timothymu Gartonovi Ashovi. Vláda vo Washingtone podľa neho dospela k záveru, že "proti terorizmu sa môžu podnikať vojenské kroky, ale väčšie vyhliadky na mierové súžitie spočívajú v šírení demokracie a ľudských práv".
Blair v tomto rozhovore svojmu partnerovi opatrne naznačil, ako by sa mal správať a čo od neho svet očakáva. Bushov tím z mnohých komentárov i náznakov vníma, že pre prípadný ďalší vojenský konflikt - tentoraz je najrizikovejšou krajinou Irán - podporu nenájde ani u Britov či nových členov Severoatlantickej aliancie.
Bushova prvá cesta po inaugurácii smeruje do Európy, čo je prvý signál, že by sa vzťahy s Nemeckom a Francúzskom mohli zlepšiť. Za nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom príde do Nemecka, Jacques Chirac za ním pricestuje do Washingtonu.
"Veľké množstvo zložitých otázok, ktorým čelí svet, vyžaduje spoločné riešenia," povedal pre americkú CNN francúzsky šéf diplomacie Michel Barnier. Zdôraznil, že Francúzsko pritom nebude poklonkovať USA. "Sme spojenci. Aliancia nie je podriadenosť."
Pre mnohé miesta na svete Bushov druhý termín príliš veľa nemení - Afrika či Latinská Amerika sa na zoznam priorít amerického prezidenta ani tentokrát nezmestili.