Čomu pripisujete vzostup preferencií strany?
"Nepreceňujem to. Iný je prieskum a iné sú reálne voľby. Tendencia účasti vo voľbách všeobecne sa znižuje, to je tiež dôležité pre konečný výsledok. Rast však pripisujem tomu, že robíme vlastnú politiku, ktorá sa opiera o jasný program. Správanie Smeru je zrozumiteľné a časť voličov presvedčil aj projekt integrácie stredo-ľavých strán. Smer - sociálna demokracia je dnes štandardný subjekt s medzinárodným krytím."
Ako pomohli popularite Smeru reformy súčasnej vlády?
"Určite pomohli. Nechcem však, aby sme skĺzli do interpretácie, že Smer je antireformný. Paralelne sme ponúkli reformy s inými východiskami, inou mierou koordinácie a sociálnymi dopadmi na občanov."
Vaši súperi vás obviňujú z populizmu a že sa veziete na mediálnej vlne, čo chcú voliči počuť. Čo by ste im na to povedali?
"Naozaj máme alternatívne návrhy zákonov a koncepcií. Z pojmu populizmus sa stalo klišé, s tým nič neurobíme. Ak je miera populizmu tým nosičom informácie, ktorú volič chce, tak potom môžem so zveličením povedať, že aj ja sa považujem za populistu. Na veľa reakcií a postojov, aj súčasných vládnych predstaviteľov, môžem spokojne použiť takýto výraz, ale komu to prospeje."
Nemyslíte si, že popularita Smeru môže byť aj prekážkou na vytvorenie vlády? HZDS naposledy voľby vyhralo a partnera si nenašlo. Neobávate sa, že po voľbách sa vládne strany dohodnú na vláde skôr s HZDS ako s vami?
"To, že sa dnes začínajú rozohrávať hry o legitimizácii HZDS alebo o možnosti zostaviť s ním vládu, pre nás nič neznamená. My určite nepatríme k stranám, ktoré by začali vystrájať politické kotrmelce len preto, že nám horí pod zadkom, lebo sa obávame, či budeme vo vláde. Musíme urobiť taký volebný výsledok, aby sme mohli zostaviť vládu."
Autor: sp