Šéf slovenskej hádzanej Pavol Derfényi nepovažuje súčasný systém kvalifikácií za spravodlivý. "Niečo sa už v Európe musí zmeniť. To, čo sa dnes deje, je diskriminácia. Súčasný model je príliš konzervatívny. Silné krajiny si presadia, čo chcú a slabé nemajú šancu," tvrdí. Rovnako zmýšľajú aj funkcionári Litvy, ktorí prišli ako prví s návrhom zmeniť systém bojov o účasť na vrcholných šampionátoch.
Jedným z návrhov boli aj majstrovstvá Európy B-tímov, z ktorých by najlepší postupovali priamo na šampionát. Ten Európska hádzanárska federácia (EHF) na decembrovom zasadaní v Budapešti nepodporila. Viacerým krajinám prekážalo, že by tak ochudobnili vlastných divákov o reprezentačné duely. "Návrh neprešiel, ale EHF myšlienku zmeny nezatracuje. Len sa ešte nenašiel vhodný model. Silní navrhovali, aby sa hralo rovnakým systémom ako futbalisti, teda všetky tímy rozdeliť do skupín a víťazi pôjdu hore, ale hádzaná nemá toľko peňazí," tvrdí Derfényi. Jednu zmenu už slabšie krajiny presadili. Od budúceho roku sa v play off súbojoch bude výhoda domáceho prostredia v odvete žrebovať. Doteraz ju automaticky získavali nasadené tímy.
Slovenský hádzanársky prezident nové iniciatívy podporuje. Na septembrovej pracovnej porade sa chystá vystúpiť s vlastným návrhom, ako vylepšiť postupový model pre ženské majstrovstvá Európy. "V Európe hrá hádzanú 28 krajín. Šestnásti hrajú na záverečnom šampionáte, zvyšných dvanásť by sa mohlo rozdeliť do troch skupín po štyroch a traja víťazi by na budúcich ME vystriedali najslabšiu trojku z predchádzajúceho šampionátu. Samozrejme, treba to detailne prepracovať. Dá sa očakávať, že tri najslabšie tímy šampionátu s tým nebudú súhlasiť. Potom by prišlo na rad play off, ale bolo by to úplne iné, ako keď vám priradia niekoho z najlepšej desiatky. Ktorá tak či tak každý rok bezpečne postupuje," tvrdí Derfényi. (rh)