Tohtoročná púť do Mekky bude okrem náboženstva aj o tsunami, mobiloch a internete. Kým minulý rok hovorili pútnici hlavne o smútku nad osudom ich bratov v Iraku a na palestínskych územiach, tento rok sa spomína osud moslimov, ktorých v juhovýchodnej Ázii zaplavila vlna.
V Mekke sa ostro diskutuje, či to bol boží trest za pláže, na ktorých vedľa seba ležia polonahí muži a ženy a za bary s alkoholom. Hoci niektorí konzervatívni klerici to tvrdia, väčšina pútnikov v Mekke hovorí, že len Alah vie, ako to vlastne bolo.
V Mekke sú dva milióny pútnikov. Na púť, na ktorú si väčšina z nich šetrila celý život, sa dostali na základe kvót. Saudská Arábia oznámi každej moslimskej krajine, koľko pútnikov môže prijať. Najväčšia moslimská krajina sveta Indonézia svoju kvótu 250-tisíc pútnikov splní aj napriek tsunami.
Podľa svetových agentúr sa pútnici okrem Veľkej mešity a obchodov so suvenírmi, odkiaľ si odnášajú dôkaz, že boli v Mekke, zhromažďujú najviac pri stánkoch, kde si môžu prenajať mobil a poslať e-mail. Alžírčan Tajíb obchádza okolo posvätného čierneho kameňa. V jednej ruke drží Korán, v druhej mobil. Na druhej strane telefónu je jeho žena Mina. Sedí doma v Alžírsku a modlí sa s manželom. "Som šťastný, že ja aj moja žena stojíme pred Alahom spolu," hovorí. Znovu mu zazvoní telefón: "To je môj obchodný partner z Číny."
Pútnici si pochvaľujú aj e-mail: píšu z hotelov príbuzným a opisujú im svoje dojmy. Saudskoarabské úrady sa snažili čo najviac rozšíriť komunikačné služby. Púť v Mekke je pre nich otázkou prestíže: po sérii útokov al-Káidy na krajinu nasadili na zvýšenie bezpečnosti 50-tisíc policajtov.
Zvýšili počet východov na miestach, kde sa zhromažďujú ľudia. Obávajú sa totiž, že tak ako minulý rok by sa tam ľudia mohli ušliapať. Minulý rok tak zomrelo 250 pútnikov.
Hrozia aj demonštrácie pútnikov z Iránu, či útoky na líbyjských moslimov, po tom, čo Saudská Arábia oznámila, že Líbya chcela zavraždiť korunného princa Abdalláha.
Autor: mik