Bush a Putin sa naposledy stretli v novembri v Čile na summite krajín APEC FOTO - REUTERS |
Amerika chce zvýšiť tlak na Rusko. Stane sa tak v Bratislave na summite prezidentov Georgea Busha a Vladimira Putina. Bush sa chce ubezpečiť, že Moskva sa nevzďaľuje od Západu a demokratických hodnôt.
"Teším sa na stretnutie s ním v Slovenskej republike, aby som sa mu naďalej mohol pozerať do jeho očí. Verím, že Vladimir rozumie tomu, že západné hodnoty sú veľmi dôležité pre budúcnosť jeho krajiny," povedal Bush v rozhovore pre americkú televíziu ABC. Podľa Busha Putin prijal niekoľko rozhodnutí, ktoré s ním "musí prebrať".
Putin si tak na rozdiel od slovinského summitu v roku 2001 na Slovensku vypočuje aj menej lichotivé slová.
"Pozeral som sa mu do očí a zistil som, že je priamy a dôveryhodný," povedal Bush o Putinovi v Ľublani. Bol to začiatok strategického partnerstva, ktoré ešte posilnila vojna proti terorizmu.
V poslednom čase sa však situácia zmenila. Putin začal uplatňovať tvrdšiu politiku a Spojené štáty začali o dôvere v ruského prezidenta pochybovať.
Znepokojivý trend smerom k autoritárstvu potvrdili aj dve americké mimovládne organizácie Freedom House aj Human Rights Watch, ktoré sa zaoberajú mierou slobody a stavom základných ľudských práv vo svete. Freedom House v tohtoročnej správe dokonca preradil Rusko z kategórie čiastočne slobodných krajín medzi neslobodné.
Human Rights Watch zase pripomína, že po prvom Putinovom volebnom období sa takmer úplne vytratila verejná diskusia. "Všetky televízie a rádiá sú pod kontrolu Kremľa. Ich správy sú monotónne a vždy vykresľujú Putina v pozitívnom svetle."
Vlnu kritiky vyvolalo aj prevzatie olejárskeho gigantu Jukos do rúk štátnej spoločnosti, osobné zasahovanie Putina na ukrajinských voľbách či zrušenie regionálnych volieb gubernátorov.
V Bratislave však nebude Bush Putina len kritizovať. Je takmer isté, že si vypočuje aj ubezpečenie, že naďalej patrí medzi strategických partnerov v boji proti teroru.
Putin možno pripomenie výčitku, že Západ uplatňuje "dvojaké štandardy" pri posudzovaní teroristickej hrozby a bude trvať na vykresľovaní čečenského problému ako vojne proti terorizmu.
Na summite sa plánuje aj podpísanie bilaterálnej dohody o kontrole rozšírenia prenosného protivzdušného systému a znemožnenie prístupu teroristov k nemu. Moskva však má ďaleko od spokojnosti.
"Rusko nie je šťastné z amerického zámeru postaviť obranný systém v Európe, najmä v Poľsku," pripomína ruská agentúra RIA Novosti, podľa ktorej argument, že má slúžiť ako obranný štít proti iránskym balistickým strelám, Moskvu veľmi nepresvedčil.