BRATISLAVA - Nedostavaná budova Slovenského národného divadla včera zamestnala parlament na celý deň. Opozícia predložila návrh uznesenia, ktorým by Národná rada požiadala vládu, aby zrušila memorandum, podľa ktorého budovu dostavia a bude prevádzkovať americká spoločnosť Truthheim Invest.
Do rozpravy sa prihlásilo 26 poslancov a v súvislosti s budovou, ktorá má už aj prezývku "biely slon", hovorili o národe, kultúre a štáte. Dušan Jarjabek z HZDS povedal, že "chrámy, parlamenty a divadlá sa nestavajú pre tento okamih, musíme pri nich myslieť na desaťročia či storočia dopredu".
Mottom opozície bolo tvrdenie "niektoré veci nie sú na predaj". Kritizovala, že investora vybrala vláda bez verejnej súťaže, právne spochybňovala aj obsah memoranda. Prekážalo jej, že problém riešil viac minister hospodárstva ako kultúry. Padli tiež názory, že situácia okolo SND je dôvodom na demisiu niektorých ministrov.
Koalícia sa bránila, že všetky informácie o dostavbe boli verejne dostupné. Minister hospodárstva Pavol Rusko na výhrady reagoval, že vláda len odmietla žiť na dlh a že "je ľahké povedať, že dáme na divadlo a zvýšime deficit". Vypočítal, že počas štyroch rokov by mali ísť na národné divadlo 4 miliardy korún. "Prepáčte, že hľadáme možnosti, ako nájdeme úsporu, aby sme do SND nedali štyri miliardy, ale iba dve," povedal.
Vláda podľa Ruska navrhla model, ktorý znižuje náklady štátu. Pripomenul, že štát bude mať stále 51 percent spoločnosti, ktorá bude budovu vlastniť. "O akom predaji hovoríme! Nikto s tou budovou nemôže bez súhlasu štátu nič urobiť," povedal. Odmietol, že by bol "barbar" a necíti sa menej slovenský ako tí, ktorí dnes "hrajú na city".
Minister financií Ivan Mikloš hovoril, že dobrým riešením by bolo, aby "sme ustúpili" a investora vybrali konkurzom, aj keby to malo znamenať zdržanie. Zopakoval, že nie je možné, aby SND zostali doterajšie budovy a pribudla mu i nová. Poslancom pripomenul, že hlasovali za štátny rozpočet, v ktorom peniaze na dostavbu neboli.
Jarjabek pripomenul, že aj budova parlamentu bola na začiatku deväťdesiatych rokov predmetom úvah o predaji a "teraz by sme si asi prenajímali zasadačky od nejakého zahraničného investora". Poslanec Smeru Dušan Čaplovič hovoril, že jedinou alternatívnou k "sicílskym praktikám" vlády je "solidarita kultúrnych ľudí".
Nezávislý poslanec Ivan Šimko si myslí, že štát by mal byť zodpovedný za prevádzku i dostavbu divadla. Argument o komunistickej megalománii je podľa neho subjektívny. "Mne sa páči," povedal o budove, ale pripustil, že jeho názor môže niekto vnímať ako starosvetský a romantický. Zuzana Martináková z SF odmietla, že by schôdza parlamentu bola zbytočná. Myslí si, že poslanci urobili kus "užitočnej práce", a zabránili nezvratným rozhodnutiam.
Nezávislý poslanec Rudolf Žiak tlmočil podporu prezidenta Ivana Gašparoviča pre štátnu dostavbu SND. Rokovanie potom prerušili, schôdza o divadle bude pokračovať koncom týždňa. (zu, sp)