Nemecko už tri roky porušuje rozpočtovú disciplínu, na ktorej sa dohodli štáty eurozóny, aby vôbec mohli zaviesť euro. Minister financií Hans Eichel a kancelár Gerhard Schröder teraz chcú, aby sa disciplína uvoľnila. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Predstavitelia Slovenska odchádzali na včerajší summit európskych ministrov financií s odmietavým stanoviskom k zmäkčovaniu pravidiel zadlžovania členských štátov únie. Ministri sa budú dohadovať, či a ako meniť Pakt stability a rastu, ktorý núti štáty eurozóny udržiavať nízke schodky rozpočtov a verejných financií. "Ak pakt treba meniť, tak mu možno dať istú väčšiu ekonomickú logiku, ale celkom iste nie ísť cestou celkového zmäkčovania," povedal včera minister Ivan Mikloš.
Nemecký boj
Úplne opačný postoj ako Slovensko zaujímajú Nemecko a Francúzsko. Cieľom ich spoločného úsilia je zmeniť ustanovenie, ktoré hovorí o povinnosti krajín hospodáriť tak, aby ich schodok vo verejných financiách neprekročil tri percentá hrubého domáceho produktu.
Nemecko pakt nesplnilo tri roky po sebe. Najvyšší predstavitelia tamojšej ľavicovej koalície sociálnych demokratov a Zelených sa pokúšajú znefunkčniť deficitnú hranicu.
Kancelár Gerhard Schröder napísal do včerajšieho vydania Financial Times Deutschland príspevok, v ktorom sa pokúša presvedčiť, že "správna finančná politika, ktorá súčasne podporuje stabilitu a hospodársky rast, sa nemôže výlučne orientovať podľa trojpercentného deficitného kritéria". Navrhuje, aby Európska komisia zohľadňovala pri posudzovaní ekonomickej situácie deficitných hriešnikov "či príslušný štát napríklad začal s realizáciou sociálnych reforiem, či podporuje konjunktúru, alebo či musí niesť osobitnú záťaž".
Niektoré z nemeckých úprav si pravdepodobne osvojí aj Európska komisia. Hovorkyňa eurokomisára pre rozpočet a menu Amelia Torresová vyhlásila, že komisia plánuje rovnako ako Schröder zvýrazniť faktor hospodárskeho rastu v budúcom pakte stability a venovať viac pozornosti plneniu strednodobých cieľov a vnímať citlivejšie individuálnu situáciu každej krajiny pri hodnotení rozpočtovej disciplíny.
Slovenské nie
Zmäkčovanie paktu stability by podľa niektorých ekonómov mohlo ohroziť ekonomiku eurozóny i stabilitu eura. "Ak má eurozóna jednotnú menovú politiku, tak musí mať zladenú i rozpočtovú politiku," upozornil analytik Tatra banky Elizej Macho. Takéto riziko podľa neho hrozí práve od krajín, ktorých "verejné financie sa dostali do neudržateľného stavu, ale pre politickú nepriechodnosť nie sú schopné presadiť potrebné reformy".
Aký vplyv by mohlo mať uvoľnenie paktu? Podľa Macha to závisí od toho, ako by takéto rozhodnutie interpretovali finanční investori. "Rozkolísaný rozpočet krajiny podstatne ovplyvní očakávania investorov a ich ochotu požičiavať peniaze. V dlhodobom horizonte potom hrozí, že ak nie je v dohľade náprava, tak nastanú problémy s požičiavaním peňazí, nárast úrokových sadzieb, ohrozenie stability ekonomiky a spomalenie ekonomického rastu," hovorí Macho.
Ekonomická kritika Schröderových návrhov prichádza aj z jeho vlastnej krajiny. "Reforma je nutná, ale nie taká, ktorá bude vyzerať ako oslabenie paktu. To by neviedlo k obnoveniu dôvery v eurozóne," povedal predseda hospodárskeho a menového výboru Európskej bankovej federácie Martin Hüfner.
Podľa Ivana Mikloša je problém paktu stability v tom, že "bol málo prísny v takzvaných dobrých časoch". V období ekonomického rastu podľa neho nebol dosť veľký tlak na znižovanie deficitu. Práve v čase ekonomickej expanzie majú totiž vlády viac možností šetriť. Kritika Schrödera prichádza aj z jeho vlastnej krajiny.
Ambíciou Slovenska je splniť kritérium troch percent v roku 2007. "Ak by sa do deficitu nezaratúvali náklady dôchodkovej reformy, dosiahli by sme kritérium v roku 2006," spresnil hovorca ministra Peter Papanek.
Včera začali o zmenách paktu rokovať ministri krajín, v ktorých sa platí eurom. Dnes sa do diskusie zapoja aj ostatní ministri únie. Definitívne rozhodnutie o budúcej podobe paktu má padnúť v marci.
Autor: js, čtk