Rodičia dvoch škôl na Slovensku už nedostávajú informácie o známkach svojich detí len na rodičovských združeniach, ale môžu si ich každý deň pozrieť na internete. Umožňuje im to elektronická žiacka knižka, ktorú zatiaľ zaviedla levická základná škola a Gymnázium J. G. Tajovského v Banskej Bystrici.
Najmä rodičia gymnazistov si známky na internete pochvaľujú, keďže na stredných školách už nie sú klasické žiacke knižky, a žiakov láka neprezradiť rodičom svoje známky. Tí potom môžu na rodičovských združeniach zažiť šok.
Systém funguje tak, že každý rodič má svoj kód, pomocou ktorého si môže na stránke gymnázia prehliadať známky svojho dieťaťa. K známkam iných študentov sa nedostane. Zapisovať do systému môžu len učitelia, ktorí majú iné prístupové kódy, každý len k svojmu predmetu v tej-ktorej triede. Udelenú známku musia do systému zadať do troch dní.
Ján Gottweis z firmy aSc, ktorá sa zaoberá aj vývojom rôznych softvérov pre školy, upozorňuje na ďalšiu možnosť, ktorú niektoré školy využívajú. "Niektoré školy, napríklad Gymnázium školských bratov v Bratislave-Rači, posielajú rodičom svojich žiakov informácie e-mailom. Behom mesiaca, čo škola začala službu poskytovať, sa prihlásilo a svoju e-mailovú adresu uviedlo asi 200 rodičov. Dnes má škola zapojených do e-mailovej výmeny 61 percent rodičov," hovorí Gottweis.
Vedenie školy sa rozhodlo uprednostniť formu zasielania e-mailov oproti sprístupňovaniu údajov žiaka na www stránkach školy pre obavy z možného vylúčenia alebo pozmenenia údajov. "Nedá sa vylúčiť, a to či už so zlým motívom, alebo 'zo žartu'," myslí si Daniela Krajíčková z gymnázia.
Podľa Gottweisa by sa však školy mali zamerať aj na iné služby, ktoré môžu poskytovať prostredníctvom svojich e-mailov či portálov. "Možnosť nahliadnuť na hodnotenie a dochádzku na internetových stránkach školy môžu žiaci vnímať skôr negatívne. Preto by sa školy mohli otvárať verejnosti aj pozitívnymi správami, napríklad oživením www stránok škôl diskusnými skupinami, čiernou skrinkou, zverejňovaním materiálov škôl, učebných plánov, monitoringu priebehu vyučovania a v neposlednom rade aj hodnotením vyučovania z pohľadu žiakov a rodičov," myslí si a dodáva, že ich softvéry túto možnosť poskytujú.
V programe aScAgenda si školy môžu tvoriť rozvrhy, robiť agendu okolo vzdelávacích poukazov, prijímačiek, dochádzky žiakov, tvoriť fotogalériu školy, tlačiť pedagogické dokumenty (aj vysvedčenia) či posielať hromadné e-maily rodičom. (sr, tasr)