Uspieť medzi množstvom záujemcov a dostať sa na bilingválnu školu je náročné. Podľa riaditeľky Gymnázia Metodova v Bratislave Oľgy Repášovej je vzorka uchádzačov veľmi pestrá. "Sú medzi nimi žiaci, ktorí majú eminentný záujem o štúdium u nás, ale aj žiaci, ktorí si len chcú vyskúšať prijímačky, aj takí, ktorých donútili rodičia," hovorí.
Pre tých, ktorí majú záujem uspieť, ponúkajú riaditelia bilingválnych škôl niekoľko rád, ako sa dobre pripraviť.
RNDr. VASIL DOROVSKÝ, riaditeľ Bilingválneho anglicko-slovenského gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch: "Azda najlepšou prípravou je svedomitá každodenná príprava v škole a doma na základe pokynov učiteľov. Pomôže však aj aktívny záujem uchádzača o dianie doma a vo svete vo všetkých oblastiach života - kultúry, športu, ekonomiky, vzdelávania, politiky.
Uchádzačom o štúdium na bilingválnom gymnáziu odporúčame riešiť úlohy a testy, ktorých je dnes na knižnom trhu dostatok. Tým, ktorí chcú študovať u nás, ponúkame možnosť preriešiť si niektoré z testov, ktoré boli použité na prijímacích skúškach v predchádzajúcich rokoch. No a napokon, dobrou prípravou môže byť aj testovanie vedomostí žiakov ešte pred skúškami, ktoré je možné u nás urobiť."
OĽGA REPÁŠOVÁ, riaditeľka Gymnázia Metodova v Bratislave: "U nás veľmi nepodporujeme cielenú prípravu žiakov na prijímacie skúšky. Radšej by sme chceli vedieť, čo v študentoch skutočne je, aké sú ich predpoklady na toto náročné štúdium. Preto aj úlohy, ktoré žiakom na prijímacích pohovoroch dávame, sú zamerané na tvorivosť, čítanie s porozumením, logiku, overenie jazykových predpokladov.
Samozrejme, skúšame aj základné vedomosti z matematiky a slovenského jazyka. Tento rok obohatíme testy o úlohy so širším záberom aj z ostatných prírodovedných predmetov, pretože bilingválna sekcia nášho gymnázia je zameraná na prírodovedné predmety.
Psychologické testy osobitne nerobíme, ale charakter testov je taký, aby preukázal širšie schopnosti a študijné predpoklady uchádzača. Naše skúsenosti ukazujú, že vieme zabezpečiť kvalitný výber žiakov. Máme z čoho vyberať - z vlaňajších 627 prihlásených sme prijali 60 skutočne výborných študentov."