Známosti môžu zohrávať svoju úlohu pri hľadaní práce, ale čoraz viac znamená tento pojem vlastne referencie, tvrdia odborníci. A tie k výberovým konaniam na pozície vo firmách neodmysliteľne patria. V krajinách západnej Európy sa referencie už dávno stali samozrejmosťou pre tých, ktorí si hľadajú novú prácu.
Vyžadujú si ich dokonca nielen zamestnávatelia, ale aj vysoké školy napríklad pri poskytovaní štipendií zahraničným študentom, alebo pri prijímaní doktorandov. Vysokoškoláci sa určite stretli už aj s tým, že potrebovali referencie aj pri záujme o brigádu v zahraničí.
A referencie sa už nedajú považovať za protekciu - človek musí byť dobrý, musí ovládať to, čo jeho potenciálny zamestnávateľ potrebuje. Len k tomu navyše dostane aj doporučenie od niekoho, kto s ním pracoval a kto jeho kvality pozná a kto je zároveň dôveryhodnou osobou pre jeho budúceho šéfa.
Podľa mnohých ľudí sa referencie s protekciou porovnávať nedajú. "Určite by som si rozmyslela, koho doporučím vedeniu spoločnosti, alebo svojim známym," hovorí Jana, vedúca oddelenia kotrolingu v zahraničnej firme. "Veď tu ide aj o moje dobré meno." Aj odborníci tvrdia, že pri dnešnej súťaži medzi podnikmi sa už jednoducho teplé miesta pre menej schopných známych hľadajú stále ťažšie.
Aj keď sú oficiálne referencie vo svete samozrejmosťou, a firmy si ich bežne objednávajú u personálnych agentúr, u nás sa zatiaľ príliš nepoužívajú. Slovenské spoločnosti sa pri výberoch orientujú zatiaľ skôr podľa informácií z neoficiálnych zdrojov.