Ján Slávik dnes spolu s domovským Moyzesovým kvartetom v Malej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave uvedie komorné diela Godára, Schuberta a Schumanna. Sólistom koncertu, ktorý sa začne o 19.00 h, bude klavirista Pavol Virág, žijúci v Austrálii. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Ak sa dnes hovorí o kríze v oblasti klasickej hudby, rozhodne ju najmenej pociťujú slovenskí violončelisti. Aspoň to tak vyzerá podľa množstva ich aktivít: Jozef Lupták, Eugen Prochác a Ján Slávik intenzívne koncertujú, organizujú vlastné festivaly i nahrávajú. Posledný menovaný vydal hneď dva nové albumy a s podporou päťdesiatich kolegov ešte pripravil knihu o veľkom violončelistovi 20. storočia Gregorovi Piatigorskom.
"Neviem, čím to je. Možno to nejako súvisí so vznešeným charakterom nástroja," hľadá Ján Slávik s úsmevom príčiny nadštandardného nasadenia violončelistov. Jeho prípad je špecifický v tom, že hoci je už tridsať rokov členom úspešného súboru Moyzesovo kvarteto, usilovne pracuje aj na sólovej kariére.
Ako sa mu to darí zladiť? "Teraz sme už vyzretí, s Moyzesovým kvartetom nemusíme toľko skúšať a mám tak viac času na vlastné aktivity," hovorí.
Že nejde o dva rôzne svety, potvrdzujú aj jeho nasledujúce slová: "S Moyzesovým kvartetom sme pred časom hrali na večierku istej leasingovej spoločnosti. V jej vedení sú ľudia so vzťahom ku klasickej hudbe. Keď som sa pred nimi v rozhovore zmienil o tom, že pripravujem cyklus Bachových violončelových skladieb, ponúkli mi veľkorysú finančnú podporu."
Vďaka u nás stále tak zriedkavému prístupu a ďalšiemu súkromnému sponzorovi si Slávik mohol dovoliť vydať celkovo tri "bachovské" albumy. Posledným z nich zavŕšil kompletné nahranie diel veľkého nemeckého barokového majstra pre sólové violončelo.
Opäť tu účinkuje jeho dlhoročná hudobná partnerka, vyhľadávaná klaviristka Daniela Varínska, vďaka ktorej sa zároveň nahrávka líši od podobného bachovského projektu, do ktorého sa pustil jeho kolega Jozef Lupták.
"Hráme spolu Sonátu pre čembalo a violu da gamba. Tento barokový nástroj má krásny zvuk, ku ktorému som sa snažil priblížiť mäkším tónom. Výhodou je, že pôvodné noty sa nemusia transponovať."
Doba Jána Slávika donútila stať sa sám sebe manažérom. Bachovský materiál by rád uviedol aj koncertne a tak pracuje na malej sérii vystúpení. Zatiaľ nie je nič definitívne, no na jar a v jeseni sa rysuje niekoľko termínov.
Okrem klasika svetovej hudby Slávik môže ponúknuť už aj diela slovenského klasika. V týchto dňoch totiž prichádza na trh jeho nahrávka zostavená z violončelovej tvorby Ilju Zeljenku.
OLIVER REHÁK