Slávnostný ceremoniál v Olympijskom parku z roku 1956 včera ukončil jubilejné 20. svetové hry nepočujúcich športovcov v Melbourne. Táto austrálska metropola hostila od 5. januára rekordných 3655 športovcov z 94 krajín vrátane Slovenska. Naša výprava s piatimi reprezentantmi odlieta zajtra domov síce opäť bez medaily, ale s najlepším umiestením na letných hrách vôbec - 4. miestom cyklistu Júliusa Maťovčíka v šprinte na 1 km.
Maťovčík, ktorý sa venuje aj lyžovaniu a má už medailu zo zimných hier, skončil ešte desiaty v cestných pretekoch na 100 km a bodovacích na 50 km a na 17. mieste v časovke na 35 km. Plavkyňa Silvia Herdická obsadila 13. priečku na 100 m prsia a 14. na dvojnásobnej trati, stolný tenista Peter Grman stroskotal v osemfinále (9.-15. miesto), tenista Oliver Karlík bol jedenásty a Peter Karlík piaty vo dvojhre, vo štvorhre si bratia zaknihovali 6. miesto.
Vedúci výpravy a predseda Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov Peter Pástor bol s výsledkami i celkovým vystúpením výpravy spokojný. Najviac žiaril hrdosťou v predvečer hier, 4. januára po kongrese svetovej federácie, ktorý pridelil Slovensku 17. zimné svetové hry nepočujúcich športovcov roku 2011. Naši sa uchádzali o túto poctu už dvakrát, no neúspešne, tentoraz boli jediným kandidátom a pripravili sa dôkladne. Ešte pred voľbami v prezentácii krajiny využili pobyt detských bratislavských folklórnych súborov Hájenka a Jarabinka v Melbourne a pozvali ich na vystúpenie na kongrese v hoteli Crown Promenade, nachystali pravé slovenské občerstvenie aj s dovezeným vínom a traja naši predstavitelia sa prihovorili delegátom.
Okrem P. Pástora aj predseda prípravného výboru hier 2011 Jaromír Ruda, ktorý predstavil dejiská na Spiši, v Liptove a v Tatrách a v mene prezidenta a vlády vystúpil honorárny konzul vo Victorii Vojtech Markuš, ktorý s nadšením podporil kandidatúru. Výsledok volieb bol triumfom našej výpravy
- zo 78 prítomných delegátov 74 hlasovalo za a 4 nehlasovali.
Slovenskí účastníci sa v Melbourne stretli s mnohými krajanmi v Austrálii, ktorí ich prišli na súťaže povzbudiť. Dnes pôjdu naši nepočujúci držať palce tenistom na Australian Open.
P. Pástor: ,,Odnášame si krásne dojmy, hoci sme mali tentoraz na druhom konci sveta menšiu, skromnejšiu výpravu. Rovnako náročné bude pripraviť sa na ďalšie hry v Taiwane 2009, no veríme, že už nejakú medailu získame. Zhovárali sme sa s mnohými kolegami zo silných krajín, kde je už starostlivosť o nepočujúcich športovcov a ľudí vôbec na veľmi vysokej úrovni a musíme pridať najmä v podchytení mládeže a hľadaní talentov už v základných školách. Stále sa musíme spoliehať na podporu štátu, konkrétne ministerstva školstva, lebo náklady sú čoraz vyššie a sponzori nepokryjú všetko. Investície štátu do týchto handicapovaných ľudí sa stokrát vrátia nielen vo výsledkoch, ktoré sa od nás jednostaj žiadajú, ale aj v celkovom prínose týchto ľudí pre spoločnosť. Práve stretnutia s novými tvárami, radosť z výkonov a športové súťaže sú jednou z motivačných foriem na skvalitnenie života nepočujúcich."
ANDREJ BUČKO,
Melbourne