Ruskí dôchodcovia sa do policajtov neboja pustiť. FOTO - REUTERS |
V Rusku sa šíri revolučná atmosféra z ulíc do politických kuloárov. Vyvolalo ju zrušenie sociálnych privilégií, ktoré platí od začiatku tohto roka. Vládou ponúknutá kompenzácia, ktorá predstavuje v priemere 7,5 dolára mesačného prilepšenia k dôchodku, ľudí rozzúrila.
Včera na uzavretom zasadaní rokovalo vedenie komunistickej strany o vyslovení nedôvery vláde a pravdepodobne návrh zaznie na najbližšom zasadaní dumy. Prikláňa sa k tomu čoraz viac poslancov. Včera sa ku komunistom pridala frakcia Rodina a hlásia sa aj niektorí členovia proprezidentskej strany Jednotné Rusko. Hlavné slovo nakoniec povie prezident Vladimir Putin, ktorý zatiaľ mlčí.
Podľa ruských komentátorov hlavy niekoľkých ministrov istotne padnú. Najhorúcejším adeptom je minister zdravotníctva a sociálneho rozvoja Michail Zurabov. Kritizujú ho, že reformu občanom nevysvetlil. On tvrdí, že vysvetľoval, ale zostal nepochopený.
Vylúčené nie je ani odvolanie premiéra Michaila Fradkova. Dokonca sa včera v ruských novinách objavili prvé mená jeho možných nástupcov - šéfa ruskej dumy Borisa Gryzlova, ktorý je považovaný za najoddanejšieho sluhu Putina, a pokorného ministra financií Alexeja Kudrina.
Novinári začali podľa vzoru gruzínskej ružovej a ukrajinskej oranžovej nazývať povstanie ruských dôchodcov zásterovou revolúciou. Také je totiž typické oblečenie ruských "revolucionárok". Petrohradskí penzisti dokonca postavili v centre niekoľko oranžových stanov, aby tak pripomenuli, že na Ukrajine masové akcie dokázali zvrátiť aj výsledky prezidentských volieb.
Ak pôvodne boli demonštrácie živelné, teraz sa k účastníkom pridávajú opozičné strany, predovšetkým komunisti, radikálni národniarski boľševici, ale i liberálne Jabloko.
Najlepšími organizátormi mítingov sú stále starší ľudia, ktorí v Petrohrade včera opäť zvolali svojich priaznivcov priamo pred Smoľnyj palác. Hoci demonštrácie nie sú vopred ohlásené, dôchodcovia, ktorí majú čas sledovať pouličné dianie celé dni, sa bleskovo zhromaždia na akomkoľvek mieste.
Včera bola v Petrohrade prvá potýčka s políciou, ktorá sa snažila zadržať účastníkov demonštrácie zo strany Jabloko, ale penzisti sa vrhli na policajtov, búšili transparentmi do ich áut a zatknutých vybojovali s pomocou pästí späť.
Okrem stúpajúcej agresivity sa objavuje čoraz viac politických hesiel. Okrem zliav na telefón a cestovné požadujú ľudia odstúpenie prezidenta Putina. Najradikálnejší sú obyvatelia Petrohradu, Putinovho rodného mesta.
Z posledných prieskumov verejnej mienky vyplýva, že popularita prezidenta klesá v celej krajine. Ak ho v decembri 2003 podľa sociologického centra Jurija Levadu za najobľúbenejšieho politika označilo 58 percent občanov, vlani v decembri to už bolo len 39 percent.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME