Rakúsko od piatku oslavuje koniec vojny, vznik republiky a vstup do Európskej únie. FOTO - ČTK/AP
"Aké oslavy?" pýta sa prekvapene Walter Niedermayer. Až po chvíli si spomenie, že niečo začul v televízii. Čo presne bude tento rok Rakúsko oslavovať však netuší.
Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky nie je jediný. Až 55 percent Rakúšanov nevie, že na tento rok pripadá 60. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, 50. výročie vzniku novodobého Rakúska a 10 rokov od vstupu krajiny do Európskej únie. Historici dúfajú, že oslavy minulosti by mohli byť začiatkom chýbajúcej diskusie.
Neučili sme sa o tom
Walter má 48 rokov a celé dni je zavalený prácou na Technickej univerzite. Navyše pompézne oslavy, ktoré v piatok slávnostne odštartovala rakúska vláda, ho nijako zvlášť neoslovujú. Hlasoval proti vstupu krajiny do únie a druhá svetová vojna mu je príliš vzdialená.
"O povojnovom období sme sa toho v škole veľa neučili a lepšie to nebolo ani u môjho 24-ročného syna," pripúšťa.
Spomínaný prieskum odhalil, že práve mladí ľudia majú najväčšie diery vo vedomostiach. Až 72 percent mladých do 30 rokov vôbec nevie, o aké historické udalosti ide.
"Áno, to je pravda. V škole sme sa o posledných desaťročiach veľa neučili, ale teraz, keď sa bude oslavovať, sa o tom bude v školách určite hovoriť viac," vraví študent Viedenskej univerzity Andreas. S pomocou jeho priateľky, ktorá ho čakala pred univerzitou, sa im podarí dešifrovať, ktoré tri výročia pripadajú na tento rok.
Ani Waltrovi, ani Andreasovi sa priveľmi nechce hovoriť o minulosti.
Tsunami
Pani Heidi síce presne pozná historické výročia, nemyslí si však, že je čas oslavovať. "Peniaze treba radšej poslať obetiam tsunami," hovorí a naráža na 10 miliónov eur, ktoré vláda odklepla na oslavy.
Voda ešte stále nevydala svedectvo o viac ako 150 nezvestných Rakúšanoch.
Tsunami zatienilo pompézny začiatok osláv. Piatkové slávnostné zasadnutie parlamentu sa začalo minútou ticha za obete decembrovej katastrofy a najvyšší štátni predstavitelia zmiernili tón. Zo svojich prejavov vyškrtli vzletné frázy a najprv spomínali na obete.
Schüsselova kampaň
Rakúske médiá už týždne špekulujú o tom, že viac než o históriu, ide o budúcnosť súčasných politikov. Viacerí komentátori tvrdia, že sa v skutočnosti začala predvolebná kampaň kancelára Wolfganga Schüssela, ktorý sa chystá zotrvať pri moci aj ďalšie funkčné obdobie.
Historici naopak dúfajú, že sa predsa len bude hovoriť o minulosti. Najmä o tých otázkach, ktoré ostávajú aj 60 rokov po skončení vojny nejasné. Podpisom štyroch mocností pod Štátnu zmluvu v roku 1955 sa Rakúsko akoby zbavilo spoluzodpovednosti za hrôzy nacizmu a mnohí Rakúšania sa dodnes cítia viac obeťami ako vinníkmi vojny.
Hnedá minulosť
"Našou úlohou je poučiť sa z minulosti a načerpať z nej odvahu pre budúcnosť," povedal rakúsky prezident Heinz Fischer.
Odvahu zatiaľ našla len jeho materská strana. Sociálni demokrati si nechali vypracovať štúdiu o svojej straníckej minulosti. Ukázalo sa, že je hnedá viac, ako by si chceli pripustiť. Vtedajšie politické špičky podľa výskumu dvoch historikov masívne verbovali do svojich štruktúr bývalých nacistov.
Týkalo sa to najmä akademikov, lekárov a právnikov, ktorých bolo po vojne nedostatok. Väčšinu vzdelaných židov odvliekli do koncentračných táborov a zavraždili.
Nové politické elity sa obávali konkurencie spomedzi emigrantov, a tak radšej oslovovali bývalých nacistov. A to bez ohľadu na ich postavenie počas vojny.
Podľa štúdie to však nebol iba prípad socialistov. Rovnako sa správali aj dnešní vládni ľudovci.
Rekonštrukcia
Viedeň sa zatiaľ slávnostne netvári. V uliciach mesta nevidieť žiadnu výzdobu. Rušno je len pred rakúskym parlamentom. Niekoľko firiem tu horúčkovito pracuje na rekonštrukcii stredovekého súsošia, ktoré pred budovou symbolizuje legislatívnu a výkonnú moc.
Historici dúfajú, že čas na rekonštrukciu vlastnej histórie nastal aj pre krajinu samotnú. Času je dosť. Oficiálne oslavy roka 2005 sa ešte len začali.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Viedeň