Traja najvyšší ústavní činitelia sa stretli, aby predebatovali organizáciu februárového summitu. Zľava premiér Mikuláš Dzurinda, prezident Ivan Gašparovič a predseda parlamentu Pavol Hrušovský. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Prezidenti USA a Ruska George W. Bush a Vladimir Putin sa vo februári stretnú na Bratislavskom hrade. Po stretnutí troch najvyšších slovenských ústavných činiteľov to včera povedal prezident Ivan Gašparovič.
Gašparovič nepovedal, či Bush príde aj do budovy Úradu vlády, alebo, ako dodal predseda parlamentu Pavol Hrušovský, či "príde aj do Národnej rady". Program určuje americká strana, lebo nejde o oficiálnu, ale o pracovnú návštevu.
Prezident Bush by mal pricestovať na Slovensko 23. februára, summit USA - Rusko bude na druhý deň. Prezident Putin zostane na Slovensku o deň dlhšie a Gašparovič povedal, že to "bude považovať za oficiálnu štátnu návštevu".
Otázku, kto zo slovenských politikov bude Bushovým oficiálnym hostiteľom, zodpovedal Gašparovič tak, že bude "hosťom prezidenta republiky, aj premiéra", lebo je aj americkým prezidentom, aj šéfom vlády. Gašparovič dodal, že s premiérom chce urobiť všetko preto, aby sa Bush stretol aj s Hrušovským.
Prezident naznačil, že s Bushom by mal hovoriť okrem iného o Iraku, o našom členstve v NATO a vízovej politike USA voči Slovensku. Podľa Gašparoviča slovenská dôveryhodnosť už "nezakladá dôvody, aby sa od nás víza žiadali".
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že návšteva "je veľká vec" a príležitosť na spropagovanie Slovenska ako kultúrnej krajiny, ale aj "úspešného príbehu reforiem".
Ruská strana podľa diplomatických kruhov istý čas váhala, či je Bratislava ideálnym miestom summitu. Na otázku, či a ako sa najvyšší predstavitelia Slovenska pokúsia zlepšiť vzťahy s Ruskom, ktoré nie sú také dobré ako vzťahy s USA, Dzurinda odpovedal, že by ich nedramatizoval, pretože na to nie je dôvod. Vzťahy s Ruskom označil za dobré, kým s USA sú zároveň aj spojenecké. "Sme členom NATO a neskrývam ani osobné vzťahy, ktoré sú so šéfom exekutívy USA veľmi dobré a priateľské."
Šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa na otázku, čo bude znamenať stretnutie na hrade z hľadiska bezpečnostných opatrení, odpovedal stroho, že najvyšší ústavní činitelia sa na tomto mieste zhodli a "my to vykonáme".
Zastaviť by sa mohla napríklad aj lodná doprava na Dunaji. Riaditeľ štátnej plavebnej správy Ján Juria povedal, že zatiaľ o takejto požiadavke nevie. (sp)