BRATISLAVA - Autónomiu pre maďarskú menšinu odmietli včera na spoločnom stretnutí prezident, predseda parlamentu i premiér. Reagovali tým na vyhlásenia maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý myšlienku autonómie pre maďarské menšiny podporuje, ale zároveň je proti dvojakému občianstvu.
Politológ Miroslav Kusý upozorňuje, že Gyurcsány mal na mysli predovšetkým krajiny mimo Európskej únie a že SMK nikdy požiadavku napríklad územnej autonómie "oficiálne nevyslovila".
"Žiadna autonómia na Slovensku neprichádza do úvahy, segregácia ľudí nie je dobrá," povedal premiér Mikuláš Dzurinda a upozornil zároveň, že maďarský premiér má pre svoje výroky asi skôr vnútropolitické dôvody.
Béla Bugár si myslí, že premiér Dzurinda chce "silou-mocou dokázať, aký je dobrý obhajca slovenských záujmov", ale zabúda, že samosprávny princíp už u nás funguje v školstve aj v iných oblastiach. SMK chce aj preto presadiť zákon o financovaní kultúry národnostných menšín.
Premiér Dzurinda v narážke na SMK hovoril, že nevidí dôvod "ani na segregáciu v oblasti kultúry" a veľa s ním nenarobia "kadejaké záujmy alebo provokácie, keď niekto označí daný stav svojím vlastným symbolom".
Bugár odporučil Dzurindovi, aby sa pozrel na prax v Európskej únii a zistí, že "nejde o segregáciu, ale stabilizovanie stavu", kde si menšiny v rámci zákonov daného štátu "rozhodujú o vlastných veciach samy".
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský povedal, že o tejto téme by bolo lepšie diskutovať spoločne s predstaviteľmi SMK.
Iný slovník zvolili včera rumunskí politici, nová vláda si tam dala do programu kultúrnu autonómiu pre rumunských Maďarov a rumunský a maďarský premiér sa práve včera dohodli, že raz ročne budú mať ich vlády spoločné zasadnutie.
Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že menšiny na Slovensku u nás majú svoje školy, divadlá, televízne relácie, takže "všetko, čo je u nás, zodpovedá nadštandardom".
Podľa Kusého sa u nás robí z pojmu autonómie zbytočný strašiak a decentralizáciou sa významne zvyšujú samosprávne možnosti.
Požiadavky Maďarov "tak môžu byť plne saturované aj na kultúrnu autonómiu, či už si to premiér želá, alebo nie" a podľa Kusého už taká autonómia fakticky existuje a "netýka sa len Maďarov".
Prezident Ivan Gašparovič je presvedčený, že k autonómii nedôjde a predseda parlamentu Pavol Hrušovský povedal, že by bolo vhodné, keby maďarský premiér vysvetlil, čo pod politickým rozmerom autonómie chápe, odmieta však zasahovanie do zvrchovanosti Slovenska.
Opozícia pred niekoľkými dňami kritizovala vládnu garnitúru, že na výroky maďarského premiéra nereagovala. HZDS tvrdilo, že sú na diplomatickú nótu. "Nie bubny a sila tónov, ktorá zaznieva z bubnov, sú rozhodujúce," povedal Dzurinda.
Pripomenul, že Slovensko malo zásadné postoje aj v otázke maďarského krajanského zákona. Premiér vie, že príslušníci národnostných menšín sa tešia na Slovensku pokoju, a preto by bolo chybou, keby "skákal na takéto lacné návnady".
Autor: sp