V takejto cele budú môcť onedlho skončiť napríklad aj štatutárni zástupcovia firiem. Podnikateľom sa však tresnoprávna zodpovednosť podnikov, ktorú chce zaviesť minister spravodlivosti, nepáči. FOTO - TASR
To kritizuje najväčšia organizácia zastupujúca záujmy podnikateľov - Republiková únia zamestnávateľov. Podľa nej zákon "kriminalizuje podnikanie a brzdí jeho rozvoj". Trestná zodpovednosť právnických osôb by podľa právneho experta únie zamestnávateľov Milana Valášika mohla znamenať, že niekto bude súdený dvakrát za ten istý skutok.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic svoj návrh bráni. "Pri sofistikovaných prípadoch subvenčných a dotačných podvodov, ekologických deliktoch a rôznych formách sprenevery je nevyhnutné, aby bolo umožnené aj stíhanie právnickej osoby," vyhlásil Lipšic.
Podnikatelia tvrdia, že zákon smeruje nad rámec týchto prípadov a umožňuje umelo vykonštruovať stíhanie firmy. "Cez takto vykonštruovanú kriminalizáciu sa cez systém sankcií možno dostať k majetku právnických osôb. Pritom konanie fyzických osôb, ktoré by sa mali dopustiť týchto trestných činov, je postihnuteľné aj podľa súčasne platných noriem," reagoval Anton Jura, prezident Republikovej únie zamestnávateľov a viceprezident U. S. Steel Košice.
Podnikatelia sa obávajú, že to môže zneužiť konkurencia. "Je tu priestor na kriminalizáciu podnikateľského prostredia a účelové zneužívanie v podobe podávania trestných oznámení ako prostriedku konkurenčného boja," obáva sa Jura.
V prípade, že by bola obvinená právnická osoba, za jej konanie nie sú zodpovedné len predstavenstvo a dozorná rada, ale aj všetci pracovníci oprávnení konať za firmu. To je podľa podnikateľov neprimerane široký rozsah zodpovednosti a v praxi by sa to dotýkalo takmer všetkých radových zamestnancov. Okrem toho, postihnuté by boli aj tretie osoby, napríklad drobní akcionári, tým, že by napríklad prišli o majetok.
Trestná zodpovednosť firiem je zakotvená aj v právnych poriadkoch niektorých iných štátov, napríklad Fínska, Dánska, Slovinska, Francúzska a Holandska, čím argumentujú autori zákona. Podnikatelia namietajú, že nie v tak veľkej miere ako to plánuje slovenský zákon. Naša legislatíva podľa nich ide aj nad rámec toho, čo žiada Európska únia. (tc)