Celá rozloha 54-tisíc štvorcových metrov je už riadne zapísaná v katastri nehnuteľností ako majetok ŠK Slovan, a. s. Plochu by bolo možné predať, lenže transakciu blokuje daňový úrad. Dôvodom sú podozrenia najmä v oblasti neštandardne vedeného účtovníctva. Nad klubom visí hrozba stomiliónového daňového záväzku. Prvý, tridsaťjedenmiliónový, splatil klub z peňazí, ktoré získal z predaja Róberta Vitteka do 1. FC Norimberg. Druhá pravdepodobná pokuta z daňového úradu je už horšia. Sto miliónov je v súčasnej hlbokej kríze pre Slovan prakticky nezaplatiteľných.
Zatajili veľkolepú ponuku
Podľa našich najnovších informácií vedeniu Slovana v novembri popri ponuke Slovenského futbalového zväzu na odkúpenie štadióna zároveň navrhli aj zmluvu s investorom, ktorý by sa staral výlučne o futbalové napredovanie. Vzhľadom na obrovský dvestomiliónový dlh, odhliadnuc od daňového záväzku, bola ponuka tohto silného investora veľkolepá. Sebeckosť súčasného vedenia Slovana však nepozná hraníc, neprijalo ju. Verejnosť o nej vôbec neinformovalo.
Išlo o slovenský subjekt, ktorý si neželal byť menovaný, ale v každom prípade by bol Slovan už dva mesiace v dobrých rukách. Investora, ktorého prilákalo mesto, mal s naším najslávnejším klubom neskromné investičné zámery. Mienil vybudovať tréningové centrum, chcel sa starať o mládež a vhodne doplniť A-mužstvo, aby sa čo najskôr dostalo späť do prvej ligy. Opäť však zvíťazili sebecké záujmy súčasného vedenia.
Vedenie ignoruje petíciu
Práve preto sa začiatkom nového roka výrazne zaktivizovala belasá opozícia. "Je už päť minút po dvanástej, ale oni stále robia všetko pre to, aby sa s nami nestretli, schôdzu chcú zmariť," povedal Jaroslav Černil, mládežnícky tréner belasých. Bývalý hráč a odchovanec Slovana od žiackych družstiev hovorí o sebe ako o nárazníkovom pásme. V súčasnosti je prakticky jediným človekom, ktorý spája občianske združenie a vedenie akciovej spoločnosti.
Novoročná iniciatíva členov občianskeho združenia bola jednoznačná, chceli sa stretnúť s vedením už 20. januára. Narazila na odmietavú reakciu a stupídnu výhovorku, že oficiálny ŠK Slovan Bratislava, a. s., má "tisíc iných problémov".
Opozícia urýchlene spísala petíciu. Vedenie akciovky reagovalo príznačne - pred týždňom ponúklo iniciátorom slovanistického očistca Jozefovi Augustínovi a bývalému reprezentačnému stopérovi Milošovi Glonekovi miesto v dozornej rade. Aj hlúpy si pomyslí - zapácha to svojským úplatkom. Slovan stále ovláda lucifer.
Zvolanie širokého fóra členskej základne naráža na dieru v stanovách. Tie vedeniu neukladajú, do koľkých dní po spísaní petície musí zvolať mimoriadnu schôdzu. Platí akurát to, že od zvolania schôdze po jej realizáciu musí uplynúť 14 dní. Ak sa tak nestane, "petičiari" sa budú musieť aktivizovať iným spôsobom - dospieť k stretnutiu súdnou cestou. Existuje ešte jedna možnosť. Schôdzu môže zvolať predseda kontrolno-revíznej komisie občianskeho združenia Peter Zajasenský, ktorý bol pred Eugenom Cirákom predsedom predstavenstva a. s. Prečo by to však spravil on, keď to nechce vedenie, ktorého členom bol i je.
Veľké mená a kopa sľubov
Milan Valašik, právny zástupca klubu vo veci jeho predaja, je navyše predsedom dozornej rady ŠK Slovan, a. s. Jeho firma "otec a syn" figuruje v obchodnom registri pod menom Sportfin, s. r. o. Firma mimochodom vznikla v apríli 2004, iba dva mesiace po tom, čo stroskotali rokovania s Nemcom Jammerom.
Členovia občianskeho združenia, ktorí spísali petíciu, nemajú v rukách potrebné páky, aby dosiahli, čo chcú. Najnovšie vytvorili prípravný výbor ako snahu dosiahnuť viac. Členmi sú Dušan Galis, Miloš Glonek, Ladislav Pecko, Ondrej Krištofík, Igor Vojtek, Jaroslav Černil, Jozef Augustín. Ich cieľom je postaviť súčasné vedenie Slovana pred otázky: Čo ste spravili, prečo ste tak spravili, ako to mienite riešiť, obhájte sa.
V opozičnom združení sú mnohé ďalšie veľké osobnosti, ktoré majú so Slovanom úzke väzby: Jozef Vengloš, Vladimír Hrivnák, Anton Urban, Ľudovít Cvetler, Ján Švehlík, Miroslav König, Vladimír Kinder, Ľudovít Zlocha, Peter Mutkovič či Štefan Maixner. Je trestuhodným ignorantstvom nechcieť sa stretnúť s takýmito esami.
Mesto spracovalo projekt ozdravenia klubu. Súčasnému vedeniu klubu ho však logicky odovzdať nemieni. "Mládežnícke družstvá trénujú bez vody a kúrenia a celý futbalový život ide ďalej," prezradil Černil.
Spočiatku členovia občianskeho združenia vedeli o vyhláseniach vedenia len cez médiá, v súčasnosti aspoň dochádza k priamym rozhovorom. Na poslednom, pred týždňom, sa z "vrchnosti" zúčastnili Miroslav Králik a Milan Valašik. "Petičiari" však opäť počuli uši trhajúcu odrhovačku - sľuby, sľuby, sľuby.