Jeden z prvých obrázkov zaslaných na Zem sondou Huygens z povrchu Titanu. Objekty na fotografii sú veľké ako okružliaky. Nachádzali sa vo vzdialenosti 85 centimetrov od sondy. Veľkosť objektov a ich vzdialenosť uvádzajú čísla na snímke. FOTO - ČTK/AP
DARMSTADT - Vesmírna misia na Saturnov mesiac Titan prináša ľudstvu až prekvapivo skvelé a zaujímavé výsledky. Vedci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa mohli cez víkend potešiť kvalitnými snímkami Saturnovho mesiaca Titan aj zvukovým záznamom.
Sonda Huygens spolu so svojou materskou sondou Cassini v piatok posielala po dosadnutí na povrch Titanu päť hodín vedecké informácie, čo predčilo očakávania organizátorov misie.
V sobotu v nemeckom Darmstadte predstavili snímky, ktoré prvýkrát otvárajú panoramatický pohľad na povrch Titanu. Jedna fotografia ukazuje pohľad podobný záberom z Marsu so širokými odvodňovacími kanálmi, vyhĺbenými podľa vedcov kvapalinou.
Snímka, ktorú sonda spravila už na povrchu mesiaca, zachytáva balvany, čo vyzerajú podľa vedcov ako zmrznutá kvapalina. Na ďalších fotografiách je hmla, ktorá trvalo bráni astronómom, aby na diaľku spravili dokonalejšie zábery.
Vôbec prvýkrát v sobotu bolo možné počuť aj "hlas" Titanu. Prvá z dvoch zvukových ukážok obsahuje prerušované zvuky pripomínajúce dunenie hromu, druhá a zrejme aj pôsobivejšia, by sa dala považovať za akúsi zvláštnu melódiu. "Vítajte na technopárty na Titane," komentoval ukážku taliansky vedec Marcello Fulchignoni.
Podľa šéfa výskumu slnečnej sústavy v ESA Marcella Coradiniho sa zdá, že tieto zvuky svedčia o atmosfére nabitej elektrostatickou energiou. Pravdepodobne to isté bolo zrejme možné počuť na Zemi pred vznikom života, povedal.
Vedci priznali, že mali problémy s prijímaním údajov zo zariadenia na meranie vetrov na Titane, potrebné poznatky by však údajne mohli získať z inej analýzy. Inak prístroje pracovali dokonale. Spojovacia družica Cassini, ktorá krúži po obežnej dráhe okolo Saturnu, prevzala od sondy Huygens niekoľkohodinový objem dát, ktorý odovzdala ďalej na Zem.
Pozemné riadiace stredisko prijalo už v piatok dáta pre 350 fotografií, ktoré teraz treba spracovať. Zábery budú zverejňované priebežne, vyhodnocovanie potrvá niekoľko rokov.