FOTO - ARCHÍV TASR
O budúcnosti Slovenského rozhlasu sme sa rozprávali s PETROM MICHALICOM (na snímke), husľovým virtuózom a členom rozhlasovej rady.
Koaličná rada reagovala pomerne kriticky na rozhodnutie ministra Ivana Mikloša prideliť mimoriadnu účelovú dotáciu na oddlženie Slovenského rozhlasu vo výške 183 miliónov. Čo si o tom myslíte?
"Neviem ani na základe akých podkladov či informácií koaličná rada rokovala, keď predseda parlamentu Hrušovský pre médiá vyhlásil, že rozhlasová rada predložila rozpočet so schodkom 300 miliónov. Pravda je, že rozhlasová rada práve takýto rozpočet odmietla prijať. Mrzí ma, že istá časť koalície nie je Slovenskému rozhlasu naklonená. Peniaze, ktoré štát odopiera rozhlasu, sa často vyhadzujú na oveľa horšie projekty."
Ste za to, aby sa hovorilo aj o znížení počtu okruhov SRo?
"Bolo by to takzvane štýlové, ale príliš často sme dnes svedkami rušenia zabehaných, neobnoviteľných vecí. Niečo podobné by som nevedel v živote dobrovoľne odsúhlasiť. Zásah do Reginy by bol zásahom do štruktúry verných poslucháčov staršej generácie. Obmedzovať Devín by bol zásah do kultúrnej úrovne Slovenska. Rádio Slovensko potrebuje byť ako informačný kanál privilegované. A kto by si v súčasnosti dovolil siahnuť na národnostné kanály, teda na rádio Patria?"
Boli by ste teda za zvýšenie koncesionárskeho poplatku?
"Ešte stále neviem prekonať hlboké sociálne cítenie, v ktorom som bol vychovávaný. Kým sa nenájde spôsob vymáhania poplatku aj od špekulantov, asi by som nevedel tvrdiť, že by mali platiť všetky rodiny viac."
Viete si teda predstaviť, kde by sa malo šetriť?
"Napríklad niektoré typy výskumov produktivity práce pracovníkov rozhlasu sa mi zdajú vyhodenými peniazmi. Bol by som však rád, keby si svoju doterajšiu tvár Slovenský rozhlas udržal, považujem ho nateraz za hodnotnejšieho verejnoprávneho reprezentanta, ako je Slovenská televízia, hoci chápem, že STV má aj inú pozíciu aj voči svojim konkurentom." (zu)