O prenájom budovy rozhlasu zatiaľ nikto neprejavil záujem.
FOTO ARCHÍV SME
Koaliční partneri minulý týždeň kritizovali rozhodnutie ministra financií Ivana Mikloša z SDKÚ prideliť SRo ďalšiu mimoriadnu dotáciu 183 miliónov korún, vďaka ktorej rozhlas dosiahne za rok 2004 "vyrovnaný rozpočet". Prekážalo im najmä, že ich Mikloš vopred neinformoval.
Opäť sa však hovorilo aj o tom, že racionalizačné opatrenia vedenia rozhlasu SRo sú nedostatočné. Rozhlas práve preto v lete minulého roku neuspel s prvou žiadosťou o podporu od štátu.
Riaditeľka sekcie audiovízie ministerstva kultúry Zuzana Mistríková hovorí, že na to, aby sa počet okruhov znížil, by bolo treba zmeniť nielen zákon o SRo, ale aj zákon o vysielaní a retransmisii. Čistá redukcia okruhov by podľa ministerstva - aj v súvislosti s pripravovaným prechodom na digitálne vysielanie - nemusela priniesť želaný efekt.
Ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová povedala, že okruhy nemožno vnímať technicky, produkčne či finančne izolovane. Patria napríklad vysiela aj na vysielačoch Reginy, tá preberá časť programov Rádia Slovensko, kde Devín či Regina zasa občas vysielajú svoje programy, Rádio INET je len internetový portál SRo. Rozhlas by podľa nej určite ani po oklieštení svojich činností neušetril toľko, koľko potrebuje.
Predseda rozhlasovej rady Michal Dzurjanin diskusiu o znížení počtu okruhov pripúšťa. "Ak bude Rádio FM také životaschopné, ako predpokladá manažment, nie je dôvod, aby sa jeho vysielanie financovalo z koncesionárskych poplatkov." Z koncesií podľa neho treba podporovať programy, ktoré sú prínosom pre kultúru a vzdelanie a tie by podľa neho mali byť sústredené najmä na Rádiu Devín. "Nesúhlasím s názorom, že prípadným rušením okruhov poklesne počet poslucháčov SRo. Prípadné zmeny by sa však museli odraziť v kvalite programu, na výrobu ktorého nemá dnes rozhlas dostatok zdrojov."
ZUZANA ULIČIANSKA