BRATISLAVA - Trestné stíhanie Jozefa Banáša pre podozrenie z hanobenia rasy a národa Úrad boja proti korupcii zastavil. Podnet dali Rómovia po tom, čo o nich vtipkoval na oficiálnom obede počas zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO. Spolustolujúcim počas rozhovoru o tom, že v Afganistane je málo vojakov, povedal, že tam môžeme poslať divízie našich Rómov. O výrokoch informoval ako prvý denník SME.
Vtip kritizoval predseda parlamentu Pavol Hrušovský i poslanec SMK Iván Farkas. Banáš v piatok na tlačovej konferencii povedal, že všetko sa dialo akurát v čase, keď mal vstúpiť do SDKÚ. V tom čase ho vraj manžel predsedníčky SF Zuzany Martinákovej Marián Bednár prehováral, aby vstúpil do jej strany.
Banáš tvrdí, že si je istý, že keby vstúpil do SF, tak by nikto o jeho výrokoch ani o jeho minulosti a spolupráci s ŠtB neinformoval. Do SF vraj vstúpiť odmietol a nazval ich folklórnou skupinou.
"Pán poslanec Banáš je známy ako človek, ktorý má zmysel pre humor, ale nerozumiem, prečo sa v preňho takej ťažkej situácii rozhodol zabávať médiá aj spoločnosť takými konšpiratívnymi teóriami," povedal Bednár, ktorý pracuje v prezidentskej kancelárii.
Martináková povedala, že o Banáša nemali nikdy záujem aj pre jeho minulosť. "Nikdy neprebehli žiadne oficiálne ani neoficiálne rozhovory o vstupe pána Banáša do našej strany." Martináková tvrdí, že si dávajú pozor, aby u nich nepôsobili bývalí spolupracovníci ŠtB. "Tlačová beseda pána Banáša mala byť o tom, že bude nasledovať svojho kolegu pána Hurného a vzdá sa funkcie, a nie o tom, že vinu za svoju minulosť ide hľadať všade len nie u seba." Celé jeho výroky sú podľa nej nehoráznosť. SDKÚ je podľa SF stranou, ktorá chráni bývalých agentov ŠtB.
"Nie je pravda, že by sme mali záujem chrániť niekoho a jeho minulosť," povedal poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. "Jasne sme deklarovali, že ľudia, ktorí spolupracovali s komunistickou ŠtB, zlyhali morálne," dodal. Kto bude na kandidátke SDKÚ v roku 2006, rozhodnú podľa neho tisícky členov strany v primárnych voľbách podobne, ako to bolo v roku 2002.
O Banášovej minulosti médiá informovali hneď, ako sa stal poslancom za ANO, keďže sa jeho meno nachádza v Cibulkových zoznamoch. Až teraz je však prístupný celý jeho spis.
(mož, tasr)