je o to významnejšie, že nejde o hotovú agendu, ktorú pripravia experti, keď sa "niečo podpíše a hotovo".
Ekonomicko-turistický význam summitu nám zas "môže priniesť šance, o ktorých dnes nemusíme ani tušiť". Podľa Bútoru 1500 novinárov bude spomínať Slovensko vo svojich správach a krajinu by sa nám tak "nepodarilo spropagovať ani za stámilióny korún".
Ivo Samson, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, si myslí, že peniaze, ktoré bude summit stáť, sa ľahko vrátia cez investície, pretože štátnici si Slovensko vybrali aj preto, že je bezpečnou krajinou. "Nie je vylúčené, že po tomto stretnutí sa môžeme stať krajinou, kde sa uskutočnia aj ďalšie veľké svetové fóra," povedal.
Okrem finančného efektu Slovensko podľa Samsona získa aj väčší rešpekt na medzinárodnej politickej scéne. Alexander Vondra, bývalý český veľvyslanec vo Washingtone a štátny tajomník českého ministerstva zahraničia, si myslí, že výber miesta summitu je "ocenením slovenských úspechov". "Samozrejme to pomôže dostať aj Slovensko do centra svetovej pozornosti. Určite je to dobrá reklama pre krajinu," povedal.
Pripomenul, že ešte roky po stretnutí amerického a ruského prezidenta Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova v islandskom Reyjkjavíku bolo mesto zapísané v povedomí svetovej verejnosti ako miesto, kde sa konalo veľmi dôležité stretnutie.
Autor: rk, kos