
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Ponuka vianočných stromčekov sa prudko mení. Niekdajšie smrečky, ktoré ešte pred pár rokmi predávali hocikde po Slovensku za stovku či 150 korún, skoro úplne vymizli. Aj cenovo prístupné borovice sa objavujú len občas. Inak takmer všade ponúkajú severské jedle a strieborné smreky z dovozu. Stoja najmenej šesťsto korún.
Zrejme aj preto dopyt po živých ihličnanoch z roka na rok klesá. „Pre štátne podniky je to len vedľajší príjem, ale pre neštátne subjekty to začína byť slušný biznis,“ hovorí Andrej Ebergényi z ministerstva pôdohospodárstva. „Aj ja, keby som mal záhradu, zasadím 50 stromčekov a vypestujem ich na vianočný trh. Keď sa taký stromček dobre stimuluje, za päť-sedem rokov na ňom narastie štyri alebo päť rozkonárených praslenov a dá sa dobre predať.“ V posledných rokoch sa podľa neho už aj u nás objavujú takíto špecialisti. V zahraničí je to bežné. „Tipujem, že taký pestovateľ dokáže predať vyšľachtený kus možno aj za 1800 korún.“
Množstvá stromčekov vyťažených na celom Slovensku u nás nikto nesleduje. Dodávajú ich nielen štátne lesy z výrubov z vysadených plôch napríklad pod elektrovodmi, ale aj súkromníci, ktorí obhospodarujú 40 percent lesov. Stromčeky však môžu dodávať i vlastníci nelesných pozemkov.
Lesná stráž sa síce snaží dohliadať na stromčekových pytliakov, ale veľakrát je prikrátka. „Kto by riskoval zdravie alebo aj život. Hoci stráž chodí zásadne po dvoch, je to riziko. Sú okresy, ktoré v predvianočných týždňoch vyslovene zakázali vstup verejnosti do lesa, len aby sa predišlo nelegálnym výrubom. Tak to urobili napríklad v Sobranciach,“ hovorí Ebergényi.
Netají, že je skeptický. „Pokuta je len 500 korún a zabavenie stromčeka. Alebo to postúpia na priestupkové konanie. S tým sa veľa nenarobí. Zlodej zaplatí a druhú noc je v lese znova, aby uchmatol stromček, ktorý predá oveľa drahšie.“