Švédi doma aj dovolenkári v Thajsku mali pocit, že Perssonova vláda na svojich krajanov po katastrofe zabudla. Na letisku v turistickom centre Phúket čakali na let stovky ľudí. FOTO - ČTK/AP |
Švédi sa hnevajú na svoju vládu. Nezvládla vraj tsunami. Švédsko stratilo vo vlnách najviac turistov.
Premiér Göran Persson bol až do tragédie doma suverénom. Verejnosť aj médiá sú teraz presvedčené, že on a šéfka diplomacie Laila Freivaldsová približne pre 20-tisíc dovolenkujúcich krajanov nespravili dosť. Ak by sa teraz konali voľby do parlamentu, sociálni demokrati by ich prehrali.
Vo štvrtok vznikla nezávislá občianska komisia, ktorá prešetrí, ako vláda na krízu reagovala. V komisii zasadnú sudcovia, univerzitní profesori a známi podnikatelia.
Perssonove argumenty, prečo meškali záchranné opatrenia dva dni, pôsobia v čase internetu a globálnych televíznych spravodajských staníc chabo. Meškanie vraj spôsobili dvaja úradníci ministerstva zahraničných vecí, ktorí neodovzdali ďalej faxy s poplašnými správami zo švédskej ambasády v Bangkoku.
V Thajsku mohlo zahynúť viac než 1800 Švédov - smrť väčšiny z nich ešte stále nepotvrdili. Pre Švédsko to bude najväčšia strata za posledných 200 rokov.
Persson je premiérom od roku 1996 a takej paľbe ako teraz ešte vystavený nebol. Po období vyhradenom smútku naberá kritika na sile - útočia nielen médiá, opozícia, ale aj strany spolupracujúce s vládou v parlamente. Perssonov kabinet odsúdil dokonca aj kráľ, za čo ho zasa kritizovali včera v parlamente vládni poslanci. Prekročil vraj právomoc danú ústavou.
Na Švédov inokedy nie až taký populárny Carl XVI. Gustav spravil veľký dojem. Pochopil, čo má urobiť kráľ: ukázal, že stojí pri ľuďoch, keď je im najhoršie. Prihovoril sa národu v emotívnom príhovore, vítal doma prvé rakvy z Ázie. Snažila sa celá rodina - kráľovná aj dve princezné.
"Ľudia vo Švédsku sa často boja prebrať zodpovednosť. Je lepšie konať, ako nespraviť nič... Lepšie je zavolať záchranku a potom ju poslať naspäť, pretože ju napokon nebolo treba," povedal kráľ Carl XVI. Gustav.
Vyzval zväčša rezervovaných Švédov, aby nepotláčali vlastné emócie a nechali im priechod a sám pripomenul, že aj on ako dieťa prišiel o otca, ktorý v roku 1947 zahynul pri leteckom nešťastí. Kritizoval, že vláda ho o situácii informovala až jeden a pol dňa po katastrofe.
Prieskumy verejnej mienky ukázali, že vo švédskej spoločnosti nastal "tsunami paradox," ktorý prevrátil sympatie k verejným osobám. Zatiaľ čo Persson s imidžom obyčajného chlapíka, ktorému nie je cudzie nič ľudské, v preferenciách prudko padol, kráľ známy záľubou v luxusných zábavách (rýchle autá, poľovačka) si naopak výrazne polepšil.