Robert Fico varoval, že vstup do únie zdražie potraviny. Nestalo sa. Dnes sú lacnejšie ako pred rokom. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Tvrdá konkurencia obchodných reťazcov, silná koruna a bohatá úroda spustili vlani prepad cien potravín, ktorý nečakali ekonómovia ani politici. Predpovede, ktoré hovorili opak a odvolávali sa pritom na vstup Slovenska do Európskej únie, sa teda vôbec nepotvrdili. Na konci decembra 2004 bola cenová úroveň potravín nižšia o 2,1 percenta ako rok predtým.
V posledných piatich mesiacoch si mohli ľudia všimnúť zlacňovanie napríklad pri kúpe mäsa, olejov alebo južného ovocia. Opačne sa pohli ceny cukru, masla, banánov a ryže.
Analytik ING Bank Ján Tóth vypočítal, že ešte v čase vstupu do únie boli ceny potravín vyššie o 3,4 percenta oproti máju 2003. "Počas leta ceny potravín stúpli za tri mesiace o 1,7 percenta. Odvtedy poklesli dohromady o 3,2 percenta, dosiahli teda značne nižšiu úroveň ako pred vstupom," povedal Tóth.
Podľa analytika ING DSS Pavla Ondrisku pôsobil otvorený európsky trh na slovenské ceny napriek opozičným varovaniam priaznivo. "Vstup do EÚ umožnil pružnejšie obchody s poľnohospodárskymi komoditami a dovoz lacnejších potravín. Otázkou však je, či za lacnejšími dovážanými potravinami stojí ich nižšia kvalita, vyššie dotácie, alebo lepšia efektívnosť výrobcov," povedal Ondriska.
Ekonómovia predpokladajú, že pokles cien potravín sa nezastaví ani na začiatku tohto roka. "V januári najmä v dôsledku veľkých výpredajov očakávame ďalší pokles cien potravín, ale i ostatných tovarov a služieb," povedal Miroslav Šmál z Poštovej banky. Potraviny v konečnom dôsledku významne prispeli k tomu, že inflácia sa vlani vyvíjala lepšie, než čakali mnohí analytici. Podľa štatistického úradu bola jej hodnota na konci decembra 5,9 percenta a priemer za celý rok 7,5 percenta.
V porovnaní s okolitými krajinami rástli slovenské ceny podstatne rýchlejšie. Analytici za tým vidia dosah regulovaných cien, ktoré sa zvýšili v januári. Tie ovplyvnia aj rok 2005. "V dôsledku zvýšenia cien energií a iných poplatkov očakávame nárast regulovaných cien, rovnako ako to bolo na začiatku roka 2003 a 2004, ale v podstatne menšej výške," povedal Šmál.
Analytici sa zhodujú, že v roku 2005 bude pre obyvateľov vývoj cien príjemnejší. Národná banka Slovenska odhadla, že inflácia bude v rozpätí troch až štyroch percent. Predpovede viacerých ekonómov sú v dolnej polovici tohto intervalu. "Kúpyschopnosť obyvateľstva nebude odčerpávaná dereguláciami nevyhnutných tovarov a služieb. Reálny rast miezd bude okolo 4 percent, v porovnaní s 1,8 percenta v roku 2004," myslí si Ján Tóth.
Priemerná inflácia v roku 2004
Maďarsko 7,0 %
Slovensko 7,5 %
Slovinsko 3,7 %
Poľsko 3,4 %
Česko 2,7 %
EÚ (25) 2,1 %
EÚ (15) 1,9 %
Zdroj: Eurostat, harmonizovaný index
Potraviny a nealkoholické nápoje 2,0
Alkoholické nápoje a tabak 0,6
Odevy a obuv -0,6
Bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá 13,7
Nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu -5,6
Zdravotníctvo 12,9
Doprava 5,7
Pošty a telekomunikácie -0,9
Rekreácia a kultúra 1,0
Vzdelávanie 52,0
Hotely, kaviarne a reštaurácie 10,8
Rozličné tovary a služby 6,7
Zdroj: ŠÚSR