Ak by jeho návrh prešiel, od 1. septembra 2005 by školné podľa rozhodnutia vysokej školy mohlo dosiahnuť 26-tisíc ročne. Štvrtina z vybranej sumy by sa študentom vrátila v podobe prospechových a motivačných štipendií. Zvyšok by išiel na rozvoj školy, a študenti by mali pri rozhodovaní o peniazoch právo veta.
Posledná dohoda s ministrom financií Ivanom Miklošom znie, že školné budú hneď platiť všetci študenti. Pôvodne s ním mali začať iba prváci.
Ak všetci daňoví poplatníci dávajú na vysoké školstvo 10 miliárd korún, podľa Fronca je správne, aby sa tí, čo z toho majú najväčší prospech - vysokoškolsky vzdelaní ľudia - na študijných nákladoch podieľali.
Na zaplatenie školného si budú môcť študenti zobrať pôžičku so zvýhodneným úrokom a dlhou lehotou splatnosti. Nárok na ňu bude mať každý študent, študujúci doma i v zahraničí, na verejnej alebo súkromnej vysokej škole. "Ak príjem absolventa počas produktívneho života nepresiahne minimálnu mzdu, pôžičku splatí štát," zdôraznil Fronc. Štát zaplatí pôžičku aj študentom, ktorí sa zamestnajú v štátom preferovaných odboroch - napríklad v školstve.
Na sociálne štipendiá bude mať podľa navrhnutého zákona nárok viac ako 30 percent študentov. Najmenšie štipendium bude 6870 korún a zvyšovať sa bude podľa príjmu študentovej rodiny. Dnes štipendium dostáva zhruba 11 percent študentov a nepresahuje 2500 korún.
Jednou z nevyjasnených otázok zostáva zrovnoprávnenie financovania súkromných vysokých škôl s verejnými. Štát by podľa Fronca mal mať právo za určitých okolností poskytnúť dotáciu súkromnej vysokej škole, ale nemala by to byť jeho povinnosť. Vláde predloží až tri varianty riešenia.
Školné nemá v žiadnom prípade obmedziť prístup mladých ľudí k vysokoškolskému vzdelaniu, ale naopak zvýšiť ich motiváciu a vyvolať tlak na zvýšenie kvality vysokých škôl, zdôraznil Fronc.
Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka, ktorá pre ministerstvo pripravila analýzu vysokoškolských systémov v niektorých štátoch OECD, hovorí, že školné je len prvým krokom, po ktorom by sa mali znížiť náklady na vstup nových vysokých škôl na náš trh, aby sa zvýšila konkurencia.
Zákon by sa mal od budúceho týždňa pripomienkovať. Zhruba po dvoch týždňoch sa ním bude zaoberať vláda, ak ho odobrí, predloží návrh parlamentu. (iš)