BRATISLAVA - Iné slovenské divadlá dali najavo, že nielen SND je nositeľom duchovných hodnôt a že by sa financovanie jeho novej budovy malo oddeliť od peňazí určených na prevádzku všetkých divadiel a ich tvorby. "Aj mimo Bratislavy chcú ľudia vidieť kvalitné divadlo," povedal predseda odborov košických divadelníkov Jozef Horváth. Zamestnanci Slovenského komorného divadla z Martina píšu, že spoliehať sa na to, že kultúru v regiónoch budú financovať župy, je krátkozraké.
Riaditeľ SND Dušan Jamrich povedal, že by sa nerád dostal do konfliktu s kolegami v regionálnych divadlách, ale podľa neho nemožno porovnávať neporovnateľné. "Som hlboko presvedčený, že majú málo, ale to súvisí s postavením kultúry ako celku." Prepočty niekoľkomiliardových požiadaviek SND, ktoré sa objavovali v tlači, považuje za absurdné čísla.
Časť nezávislých tvorcov podporuje myšlienku vlády predať rozostavanú budovu SND, aby sa skončilo dlhoročné odčerpávanie peňazí zo štátneho rozpočtu. Nesúhlasia s odkladom predaja a problém okolo SND je podľa nich zneužívaný na to, že sa z neho umelo robí hlavný problém kultúry.
"SND je len jednou zo súčastí slovenskej kultúry, a preto nie je dôvod na to, aby celá jedna tretina zo štátneho rozpočtu pre tento rezort bola určená pre túto inštitúciu," píše sa vo vyhlásení, pod ktorým sú podpísaní Ľubomír Burgr, Blaho Uhlár, Slávo Krekovič, Marek Adamov, Zuzana Piussi, Dušan Vicen, Boris Lenko, Alexandra Gojdičová, Erika Lasková a Denisa Falbová. (sita, tasr, zu)