Teroristi zasiahli Ameriku nie len tým, že zabili tisíce ľudí, ale následne sa tragédia odrazila aj na ekonomike. Straty zaznamenali v podstate vo všetkých sférach. Kým ešte tesne pred útokom sa nezamestnanosť pohybovala na úrovni niečo vyše štyroch percent, teraz sa zvýšila o celé jedno percento a na dlažbe sa ocitol približne jeden milión ľudí.
Bushova vláda sa najskôr musela zamerať na vojenskú odplatu. Teraz po bojových úspechoch v Afganistane prichádza konečne rad na oživenie zranenej ekonomiky.
Prezident predložil do Senátu návrh vyváženej legislatívy. Ide o celý rad opatrení, ktoré majú čo najskôr vrátiť pomery do obdobia pred 11. septembrom. Bush, voľakedy sám úspešný biznisman, vie, že na opätovné rozbehnutie ekonomiky musí zásadne oživiť súkromný sektor. Dáva teda kongresmanom na zváženie dve možnosti: finančnými injekciami posilniť súkromný biznis, alebo dať prednosť zvýšeniu podpory tým, ktorí stratili prácu.
Až dosiaľ sa zdalo, že väčšinoví senátni demokrati budú požadovať v prvom rade najmä pomoc pre nezamestnaných. Tom Daschle, vodca demokratov v Senáte navrhuje, aby sa postupovalo práve týmto smerom. K súčasným 26 týždňom, v ktorých dostávajú nezamestnaní podporu, by sa malo pridať ďalších trinásť. Lenže časť vplyvných demokratov sa na vec nepozerá už len čisto sociálne.
Prekvapenie spôsobil demokratický senátor a bývalý Gorov viceprezidenský kandidát Joseph Lieberman. Narušil dosiaľ viac-menej jednotný postup demokratov. V televíznej stanici Fox vyhlásil, že dôležitejšia je pomoc podnikateľom. „Iba tým sa vytvoria nové pracovné miesta,“ povedal Lieberman.
Bush je ochotný pristúpiť na kompromis. Podpora od vplyvného demokrata Liebermana zvyšuje jeho šance na úspech. Je celkom možné, že kongresmani pridajú podnikateľom a súčasne aj nezamestnaným. Nezmetú však jeho návrh zo stola.
Lieberman a spol. sa presvedčili, že Bush dokázal nad očakávanie zvládnuť bezpečnostnú krízu. Preto mu veria, že je schopný úspešne zmanažovať aj ekonomické ťažkosti.
MICHAL HAVRAN