Sociálna poisťovňa stihla zaviesť informačný systém na povinné dôchodkové sporenie. Urobila si ho sama bez vyhlásenia tendra na jeho dodávku. Počas celého vlaňajška o výsledku pochybovali niektorí parlamentní poslanci aj počítačoví experti pracujúci pre firmy, ktoré by na vybudovaní systému "zvonku" mohli zarobiť.
Informačný systém súvisí s dôchodkovou reformou a Sociálna poisťovňa vďaka nemu dokáže priradiť zmluvu poslanú z niektorej z dôchodkových firiem k jednému zo svojich poistencov. Používa na to tzv. párovanie podľa rodných čísiel. Poisťovňa následne presmeruje časť odvodov poistenca na účet súkromnej dôchodkovej firmy.
Funguje od prvých minút
Kapitalizačný pilier sa rozbehol tak, ako bolo plánované, teda od prvých minút tohto roka. Bez problémov zatiaľ funguje aj výmena údajov o poistencoch medzi Sociálnou poisťovňou a dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Okrem toho prví ľudia dostávajú výpisy z dôchodkových účtov v prvom pilieri už od konca októbra.
Výberové konanie, v ktorom pôvodne Sociálna poisťovňa vybrala ako dodávateľa slovenskú firmu Asset Soft, zrušil Úrad pre verejné obstarávanie. Príčinou bolo odvolanie sa jedného z neúspešných súťažiacich, firmy Datalan, pre nejednoznačné podmienky tendra.
Sociálna poisťovňa až do leta uvažovala o vypísaní ďalšieho tendra. Niektorí parlamentní poslanci sa obávali, že systém od januára fungovať nezačne. Ohrozilo by to celú penzijnú reformu. Okrem prepojenia infosystému Sociálnej poisťovne s ôsmimi správcami dôchodkov bolo treba previesť údaje vyše pol milióna ľudí narodených pred rokom 1951 z papierovej do elektronickej podoby. Najstarším poistencom totiž musela ešte pred štartom druhého piliera, teda do konca minulého roka doručiť výpisy z ich dôchodkových účtov.
Pochybovali poslanci aj softvérové firmy
Jeho januárový štart druhého dôchodkového piliera videla ešte v lete ako nereálny napríklad poslankyňa za Slobodné fórum Ľubica Navrátilová. "Vybudovať tak rozsiahly informačný systém vyžaduje určitý čas. Teraz sme v júni, a ešte nie sú schválené ani podklady na tender, neviem si predstaviť, ako by mohol informačný systém na budúci rok fungovať," povedala v lete pre Pravdu. Termín bol nezvládnuteľný aj podľa poslanca za HZDS Antona Blajska.
Na časovú tieseň upozorňovali aj počítačoví experti. "Vybaviť veľkú inštitúciu softvérom za taký krátky čas si viem predstaviť len ťažko. Nechce sa mi veriť, iba ako by mala nejaká firma niečo predpripravené," povedal obchodný riaditeľ počítačovej firmy Tecprom Ján Takáč. Podľa projektového manažéra ďalšej počítačovej firmy Štefana Čermáka šlo o veľmi krátky čas, o šibeničný termín a s inštaláciou sa podľa neho malo začať najneskôr v júli
Na tender už nebol čas
Sociálna poisťovňa sa pre použitie vlastných kapacít rozhodla až v auguste, najmä pre nedostatok času. "Ak by sme vypísali nové výberové konanie, tak v rámci lehôt, ktoré ukladá zákon o verejnom obstarávaní, by nám na to, aby sme to zvládli, zostal necelý mesiac," uviedla pre TASR hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová.
Navyše, zapojením vlastných kapacít poisťovňa podľa nej ušetrí minimálne 30 miliónov korún. Svoje pracoviská síce musela vybaviť aj novými počítačmi, no výsledná suma bola podľa Pôbišovej stále nižšia ako najlacnejšia ponuka v zrušenom výberovom konaní, teda 126 miliónov korún.
(dc)