Ľudovít Hamaš. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
So systémom sporenia na penziu začal od začiatku roka fungovať aj informačný systém správy dôchodkového sporenia Sociálnej poisťovne. Každého sporiteľa priradí k jeho dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Obvykle sa takéto projekty zadávajú veľkým zahraničným firmám. Riaditeľ sekcie informatiky Sociálnej poisťovne ĽUDOVÍT HAMAŠ sa rozhodol, že ušetrí a systém postaví s vlastnými ľuďmi.
Koľko Sociálna poisťovňa zapojením vlastných síl ušetrila oproti dodávateľským ponukám?
"Ponuky dodávateľov sa pohybovali rádovo nad sto miliónmi korún. Nás to stálo nejakú prácu navyše a nadčasy ľudí, ktorí do systému nahadzovali údaje poistencov. Prvú fázu máme úspešne za sebou a v porovnaní s ponukami dodávateľských firiem vyšla Sociálnu poisťovňu o viac ako tretinu lacnejšie. Pochopiteľne, na systéme ďalej pracujeme."
Napríklad v Česku podobný systém dodal na kľúč Siemens Business Services. Po zrušení aprílového tendra sa objavili názory, že termín vlastnými silami nemáte šancu stihnúť. Koľko ľudí na systéme pracovalo a ako dlho?
"Robili sme na tom v rámci sekcie informatiky, dohromady teda osem ľudí. Prvú fázu projektu, teda analýzy, programovanie aplikácií a ich nasadenie do ostrej prevádzky, zvládli za dva, dva a pol mesiaca čistého času. Aby sme mali istotu, 28. decembra sme spustili testovaciu prevádzku, počas ktorej sa mohli dôchodkové správcovské spoločnosti pripojiť do systému a odskúšať si ho."
Celý systém štartoval do ostrej prevádzky na prelome minulého a tohto roka. Silvester ste teda trávili v práci?
"Áno, boli sme tu a robili asi do pol tretej v noci."
Došlo po oživení systému k nejakým problémom?
"Nie, zatiaľ nie. Sociálna poisťovňa zatiaľ prijala od ôsmich správcov dôchodkov vyše dvestotisíc zmlúv. Zatiaľ neakceptovala len stotridsať, ktoré sú nekorektné, a pri ďalších takmer deväťsto sa vyskytli problémy pre zhodné rodné čísla, ale to nie je chyba nášho informačného systému."
Myslíte si, že je nevyhnutné za každú cenu zadávať informatické projekty v štátnej správe dodávateľským firmám?
"My sme si na to trúfli a vyšlo to. Pochopiteľne, do rozhodovania vstupuje veľa faktorov, napríklad či dotyčný šéf informatiky zvláda riziko projektu. Ďalej rozhoduje, či ide o univerzálnu aplikáciu, alebo unikátnu záležitosť. Napríklad, účtovníctvo je zbytočné vyvíjať, pretože trh ponúka veľa dostupných možností. Pokiaľ idem robiť niečo veľmi špecifické, má zmysel zapojiť vlastné kapacity. Analýzu problému a všetky podklady si väčšinou vypracováva zadávateľ sám. Až potom sa rozhodne, či zapojí vlastné sily, napríklad svoj tím, alebo požiada dodávateľskú firmu."
(dc)