Do konca roku 2004 platilo, že "ženy v domácnosti" si museli samy platiť zdravotné poistenie, a to 420 korún mesačne. V prípade, že v nejakom mesiaci mali zdaniteľný príjem vyšší ako 3000 korún (napríklad doplatok mzdy z bývalého zamestnania alebo príjem z dohody o vykonaní práce a pod.), museli dokonca zaplatiť poistné vo výške 14 percent z tohto príjmu.
Od 1. januára však platí nový zákon č.580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z. z. Jednou z dôležitých zmien je i to, že za osoby, ktoré nie sú zamestnané a nie sú ani samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), platí zdravotné poistenie štát. Takéto osoby si však "musia dať pozor", aby ich prípadný príjem zo závislej činnosti mimo činnosti zamestnanca - napríklad z dohôd o vykonaní práce alebo dohôd o brigádnickej práci študentov - nebol za rok 2005 vyšší ako približne 79 500 korún.
Pripomínam, že táto novinka sa týka nielen "žien v domácnosti", ale všetkých tých, ktorí nie sú ani zamestnancami, ani SZČO. Teda štát platí zdravotné poistenie i za:
* nezaopatrené deti,
* študentov starších ako 25 rokov,
* dôchodcov, ktorí už nie sú ani zamestnancami ani SZČO,
* osoby registrované na úrade práce,
* tzv. dobrovoľne nezamestnaných, teda všetkých, ktorí sú v produktívnom veku, nie sú zamestnancami a nie sú ani SZČO a nie sú ani registrovaní na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie...atď.,
* a napríklad i za "rentiérov" - osoby žijúce z dividend, výnosov z akcií, výnosov z prenájmov, ďalej i za osoby, ktoré majú len príjem z členstva v dozorných a správnych radách...za osoby činné v "šedej ekonomike" a i za...osoby vyskytujúce sa často, povedzme, na Vajnorskej ulici.
Hm, je to tak.
Autor: mihal.blog.sme.sk