BRATISLAVA - "Nepríjemné prekvapenia" pripravil včera ústavnoprávny výbor parlamentu ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi z KDH. O troch stovkách pozmeňovacích návrhov k úplne novému trestnému zákonu, ktorý predkladá Lipšicovo ministerstvo, hlasoval viac ako dve hodiny a plénu odporučí najmä tri podľa Lipšica kľúčové zmeny.
Zásadnou zmenou je, že výbor odmieta, aby boli trestne zodpovedné aj právnické osoby. Lipšic ho kritizoval, že "neboli vznesené žiadne relevantné námietky". Tvrdí, že Slovensko k tomu zaväzuje právo Európskej únie.
Rozhodnutie poslancov ocenil Milan Valašik, zástupca Republikovej únie zamestnávateľov, ktorá proti trestnej zodpovednosti právnických osôb intenzívne lobuje. "Prakticky prešli takmer všetky naše návrhy," hovorí.
Pôvodný návrh odmietla opozícia, ale aj Gábor Gál, zástupca vládnej SMK vo výbore. Tvrdí, že príslušné ustanovenia neboli dostatočne formulované. "V danej chvíli ich nevieme vyčistiť, aby nenastali problémy v praxi."
Lipšica zaskočilo aj to, že výbor odmietol zmeny v aplikácii trestu prepadnutia majetku. Podľa jeho návrhu malo automaticky nasledovať po odsúdení za trestné činy spojené s korupciou, organizovaným zločinom, korupciou alebo drogami. Páchateľ by zároveň musel preukazovať, že jeho majetok pochádza z legálnych príjmov. Lipšica prekvapilo najmä to, že ho odmietli aj poslanci Smeru, ktorí chceli prijať zákon o preukazovaní pôvodu majetku. "Dostávajú sa u nich do rozporu slová so skutkami," povedal. "Je typické pre KDH, že svoje neúspechy a neprofesionálnu prácu zhadzuje na iných," odpovedal poslanec Smeru Róbert Madej.
Poslednou kľúčovou zmenou je, že poslanci chcú zo zákona vypustiť trestný čin založenia a zosnovania zločineckej a teroristickej skupiny. V platnej legislatíve také ustanovenie je. "Je to za hranicou môjho pochopenia," hovorí Lipšic.
Včera sa rokovalo aj o novom Trestnom poriadku. Poslanci nesúhlasili so vznikom inštitútu verejných obhajcov. (rp)
Výbor: Osvienčimská lož má zostať trestná
BRATISLAVA - Návrh nového trestného zákona už nepočíta trestným činom hanobenia rasy, národa alebo presvedčenia, ale ani s trestným činom šírenia tzv. osvienčimskej lži, ktorý sa do zákona dostal len nedávno.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšicz KDH tvrdí, že hlásanie myšlienok, ktoré nesmeruje k násilnému konaniu, nie je v rozpore s našou ústavou. "Akákoľvek myšlienka, aj keď je vulgárna a nesprávna, je chránená slobodou prejavu, pokiaľ nesmeruje k iniciovaniu protiprávneho konania," hovorí. Nesúhlasí s tým, aby štát mohol rozhodovať, ktorá skupina obyvateľov má byť chránená pred podobnými výrokmi a ktorá nie.
Opačný názor má člen ústavnoprávneho výboru Gábor Gál z SMK. Predložil pozmeňujúce návrhy, aby pôvodné ustanovenia zákona zostali aj v novej norme. Včera bol úspešný iba v prípade osvienčimskej lži. (rp)