Opozičný líder Viktor Juščenko na jednom z mítingov na Námestí nezávislosti. Do centra "oranžovej revolúcie", na Majdan, by sa mal vrátiť počas prezidentskej inaugurácie, ktorá sa tam netradične uskutoční. FOTO- ČTK/AP
Už len pár dní ostáva do inaugurácie nového ukrajinského prezidenta. Ústredná volebná komisia v pondelok vyhlásila oficiálne výsledky opakovaného kola prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil Viktor Juščenko pred Viktorom Janukovyčom.
Bývalý premiér Janukovyč však ani tentoraz neuznal svoju porážku a sľúbil, že sa proti výsledkom odvolá a ak to bude potrebné, pôjde až na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Najvyšší súd aj volebná komisia zatiaľ všetky jeho námietky odmietli.
Kto príde na inauguráciu?
Termín slávnostnej inaugurácie, ktorá bude netradične v centre Kyjeva na Námestí nezávislosti, stále nie je známy. Podľa informácií SME z diplomatických kruhov ministerstvo zahraničných vecí už rozposiela pozvánky s dátumom na 18. januára.
Pozvaní sú najvyšší predstavitelia štátov Európskej únie, Spoločenstva nezávislých štátov, skupiny G7. Konečný termín je však v rukách parlamentu. Výber vyslaných predstaviteľov je v kompetencii každej krajiny. Poľsko aj Litvu by mali zastupovať prezidenti. Špekuluje sa, že za Spojené štáty príde šéf diplomacie Colin Powell. Rusko vyšle len predsedu ruskej dumy Borisa Gryzlova, čo odzrkadľuje ochladenie vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou.
Nastupuje pragmatizmus
Víťazstvo opozičného kandidáta asi nesie ruský prezident Vladimir Putin ťažko. Počas predvolebnej kampane dvakrát osobne podporil Janukovyča. Hneď po druhom kole, ktoré Najvyšší súd nakoniec označil z neplatné, mu zagratuloval. Na podobný krok smerom k Juščenkovi sa zatiaľ neodhodlal.
"Ruská administrácia bude musieť zabudnúť na notorické imperiálne ambície na Ukrajine," pripomenul mu ruský denník Pravda.
Nechuť Kremľa z volieb neznamená, že svoje brány pred Kyjevom uzavrie. Koncom minulého týždňa Putin vyzval "na výmenu volebnej rétoriky za pragmatický postoj".
Na pragmatizmus majú dôvody obidve krajiny. Kým Ukrajina je závislá od ruského plynu a ropy, Rusko posiela smerom na západ cez Ukrajinu väčšinu svojho nerastného bohatstva.
Uvedomuje si to aj Juščenko. Už pred voľbami rozprával o Rusku ako o výnimočnom strategickom partnerovi, čo nezmení ani prípadné členstvo Ukrajiny v EÚ.
Juščenkova príležitosť
Juščenko, ktorý svoju kampaň postavil na kritike "kučmizmu", má pred sebou ťažkú úlohu. Desaťročná vláda Leonida Kučmu zanechala na Ukrajine ťažké stopy. Na nové pravidlá si budú ťažko zvykať nielen oligarchovia. Stále nie sú vyriešené záhadné vraždy viacerých prominentov vrátane kritického novinára Georga Gongadzeho.
Juščenko však už nebude mať takú silu ako Kučma, po nedávnych ústavných reformách sa moc preleje v prospech parlamentu, kde sa Juščenko musí vyrovnať s menšinovou pozíciou.
Príchod novej politickej klímy Juščenko naznačuje výmenou prezidentského sídla. Z paláca pri Bankovej ulici, kde kedysi pôsobila ukrajinská komunistická strana, sa mieni presťahovať bližšie k slávnemu Chrámu sv. Sofie.
Oficiálne výsledky opakovaného druhého kola
Viktor Juščenko - 51,99 %
Viktor Janukovyč - 44,2 %
Inaugurácii prezidenta ešte musí predchádzať publikovanie oficiálnych výsledkov vo dvoch vestníkoch, ktoré zatiaľ Najvyšší súd po Janukovyčovej intervencii zablokoval.