Indonézski policajti kontrolujú dokumenty dvoch mužov neďaleko letiska v Banda Acehu. Neboli to povstalci, ale zamestnanci humanitárnej organizácie. FOTO - ČTK/AP
Ak chcete vyraziť mimo dvoch najväčších miest v Acehu, tak len v našom sprievode a podajte si predtým žiadosť, oznámila indonézska armáda nové pravidlá pre humanitárne organizácie, ktoré pôsobia v najviac tsunami postihnutej provincii.
Politika tak zasahuje najhorším možným spôsobom a komplikuje prácu humanitárnych aj lekárskych tímov, ktoré denne vyrážajú na stovky miest.
Indonézska armáda a povstalci z Hnutia za slobodný Aceh krátko po katastrofe vyhlásili džentlmenskú dohodu o prímerí. Solidarita na Acehu, kde tlie tri desaťročia občianska vojna, vydržala asi desať dní. Boje na ostrove neprebiehajú, ale obe strany sa obviňujú z porušovania dohôd. Zámer indonézskej armády je zjavný - využiť situáciu po tsunami a rozprášiť oslabených povstalcov.
Indonézsky generál Endriartono Sutarto v rozhovoroch pre denník Jakarta Post a britskú BBC pripustil, že vydávanie povolení, ktoré sa budú udeľovať na 14 dní, záchranné práce spomalí. Byrokracia a prítomnosť indonézskych vojakov sú však podľa neho pri pomoci nevyhnutné, pretože povstalci kradnú humanitárnu pomoc.
Organizácie, ktoré v Acehu pôsobia, o takýchto prípadoch nevedia a obávajú sa zbytočnej byrokracie. Mike Huggins, hovorca Svetového programu pre výživu v hlavnom meste provincie Banda Aceh pre Reuters povedal, že ich organizácia nemá dôvod veriť tomu, že povstalci sa chystajú na niečo nekalé.
"Ak by zabili cudzinca, pritiahlo by to veľký záujem medzinárodnej verejnosti," vyjadril obavy z povstalcov generál Sutarto. "Nikdy sme nezaútočili a ani nikdy nezaútočíme na humanitárnych pracovníkov, či už sú to cudzinci, alebo Indonézania," povedal včera hovorca povstalcov agentúre Reuters.
V minulých dňoch sa už indonézske jednotky pokúšali zastaviť humanitárnu pomoc, ktorú americké vrtuľníky rozvážali do oblastí kontrolovaných povstalcami.
Situácia sa začína podobať na stav pred tsunami, keď bola celá oblasť pre cudzincov aj médiá nedostupným územím, na ktorom bol vyhlásený výnimočný stav.
Povstalci sú na ústupe
Kto stojí na Acehu proti indonézskej armáde? Zdecimovaní povstalci, ktorí dostali minulý rok tvrdo zabrať po ofenzíve indonézskej armády, najväčšej od invázie do Východného Timoru v roku 1975.
Armáda udrela potom, čo sa nepodarilo obnoviť dohodu o prímerí a povstalci požadujúci nezávislosť nepristali na štatút špeciálnej autonómnej oblasti. Jakarta vyslala do oblasti najmenej 45-tisíc vojakov, proti nim mohli povstalci postaviť asi päťtisíc mužov v zbrani.
Rebeli stratili veľa bojovníkov a zázemie aj po zásahu tsunami. Počet povstalcov sa odhaduje medzi dvoma až troma tisícami. Armáda chce teraz nad odbojnou provinciou získať definitívne kontrolu.
Väčšina obyvateľov ostrova bohatého na nerastné suroviny sa hlási k islamu rovnako ako v ostatných častiach Indonézie. Na Acehu však ide o oveľa konzervatívnejší prúd.
(mch)