Vlani sa po Ľubomírovi Lintnerovi neúspešne pokúsil získať kreslo, vyhradené pre ANO, poslanec strany Jirko Malchárek. Podporilo ho len 63 poslancov namiesto potrebných 76.
"Nikdy som nevylúčil, že by som si voľbu nezopakoval," povedal včera. Ak sa však strany nedohodnú, tak sa k voľbe ANO už nebude vracať.
Podľa koaličných dohôd má druhé voľné kreslo podpredsedu obsadiť ANO. Vládne strany však po strate väčšiny bez dohody s opozíciou alebo nezávislými poslancami nie sú schopné svojich kandidátov presadiť, navyše ani ich poslanci v tajnej voľbe nie sú zrejme vždy ku koalícii lojálni.
Na otázku, či by sa voľba nespriechodnila, keby sa SDKÚ svojho miesta vzdala v prospech Smeru, Malchárek povedal, že nechce vstupovať do právomoci SDKÚ. "Budeme sa snažiť rokovania viesť tak, aby nám naši partneri hovorili nielen to, čo si myslia, ale aj čo chcú reálne urobiť. Rokovania by mali byť pravdivé a odrážať špecifikum tajnej voľby," hovorí.
Podpredseda klubu SDKÚ Roman Vavrík povedal, že jeho strana sa rokovaniam nebráni a dohody si bude vždy ctiť. Za jedno z možných riešení označil vytvorenie piateho predsedníckeho miesta vo vedení parlamentu. Svojich podpredsedov by tak malo ANO, SDKÚ i Smer. Iniciatívu však s nikým nekonzultoval.
Smer takéto riešenie už dávnejšie odmietol. "Keby to považovali za zbytočné, nemusia navrhnúť podpredsedu. Vždy je to vec politických dohôd," mieni Vavrík. Šéf Smeru Robert Fico rokovania neodmieta, nevidí však vôľu na zvolenie podpredsedu parlamentu.
Podpredseda KDH Pavol Minárik hovorí, že všetko bude závisieť od priechodnosti konkrétneho mena. Podľa neho parlament potrebuje rozšíriť vedenie, pretože pre predsedu Hrušovského a len dvoch úradujúcich podpredsedov Bélu Bugára a Viliama Vetešku je náročné zvládať nielen vedenie schôdzí, ale aj celú vnútroparlamentnú činnosť vrátane reprezentácie v zahraničí. (sp, tasr)