Kofi Annan chcel ísť aj na sever Srí Lanky, ktorý ovládajú tamilskí tigri, nedovolili mu to. Prezrel si tak len tábory na juhu krajiny. FOTO - REUTERS
Generálny tajomník OSN Kofi Annan chcel ísť v sobotu na sever Srí Lanky. Aj tam zomreli tisíce ľudí po tsunami a desaťtisíce sú bez domova, jedla a liekov. Nemohol. Srílanská vláda ho tam nepustila. Na vine je politika.
Severovýchod Srí Lanky ovládajú Tigri oslobodenia tamilského Ílamu, ktorí už viac ako 20 rokov bojujú proti sinhalskej väčšine. Vláda Annanovi vysvetlila, že mu na severe nevie zaistiť bezpečnosť. Za víkend tam zomreli najmenej traja ľudia a humanitárne organizácie z miesta hlásia, že sa stupňuje napätie. Stop Annanovi ho však ešte zvýšil: menšinoví Tamilovia sa cítia podvedení, zanedbávaní a urazení. Hovoria, že vláda nechce dovoliť svetu, aby videl, ako to tam vyzerá.
Tesne pred tsunami sa vzťahy medzi tigrami a vládou vyostrovali. Zdalo sa, že po dvoch rokoch krehkého prímeria opäť obnovia boje. Vlna všetko zmenila. Na Srí Lanke zomrelo 30 000 ľudí a do záchranných prác sa zapojili aj povstalci. Pomáhali dokonca spoločne s vládnymi vojakmi.
Voda opadla a s ňou aj vôľa spolupracovať. Tigre sa najskôr ozvali, že vláda na sever posiela málo pomoci a potom obvinili vojakov, že katastrofu zneužívajú na obsadzovanie ich území. Potom prišla Annanova cesta. Vláda premárnila príležitosť získať dôveru rebelantov. Lídri tamilských tigrov už hovoria, že vláda ohrozila mier.
Šéf svetovej organizácie bol bezmocný. Vysvetľoval, že by rád išiel aj na sever, je však hosťom srílanskej vlády a musí rešpektovať program, ktorý mu zvolila. Keď z krajiny odchádzal, povedal: "Dúfam, že sa vrátim a budem môcť navštíviť všetky časti krajiny. A nie len preto, aby som sa pozrel na obnovenú krajinu, ale aby som aj oslávil mier." Veľmi sľubne to nevyzerá.
Je to smutná cesta. Pred Srí Lankou bol Annan v Acehu. Hrôzu, ktorú tam videl, nedokázal slovami ani opísať. V Indonézii, a Aceh bol najpostihnutejší, zomrelo po zemetrasení a tsunami viac ako 100 000 ľudí. Aj tu už roky beží občianska vojna. Aceh sa chce odtrhnúť od Jakarty. Annana tam však aspoň pustili.
Už deň po tom, ako odtiaľ odišiel, ale začali hlásiť boje aj z Acehu. Miestni tvrdia, že to nie je nič prekvapivé. Bojuje sa tu vraj stále. Akurát svet o tom veľmi nevedel. Indonézia provinciu pred dvoma rokmi pre novinárov, aktivistov a zahraničných pozorovateľov uzavrela. Podobne ako Annan sa tam po tsunami dostali médiá aj humanitárne organizácie. A hlásia jediné: vojna sa tu neskončila.