"Dnes už skutočne bude záležať na morálke tých, ktorí vtedy boli v takom postavení, aby sami predstúpili pred občana a sami povedali, áno, urobil som zle a dnes by som nemal pôsobiť vo funkciách, kde rozhodujem o vás," hovorí Gašparovič. Minulý týždeň v pondelok odstúpil z funkcie štátny tajomník Ján Hurný, ktorý bol podľa nedávno zverejnených spisov agentom komunistickej tajnej služby.
V čase, keď bol Gašparovič predsedom parlamentu za HZDS, Národná rada na Slovensku nepredĺžila platnosť lustračného zákona.
Sociológ a bývalý kandidát na prezidenta Martin Bútora si myslí, že by sa o tejto téme malo v spoločnosti hovoriť - už aj preto, aby sme lepšie pochopili povahu komunistického režimu a okolnosti, ktoré niektorých ľudí dotlačili k spolupráci s ŠtB. V nijakom prípade to podľa neho nemusí znamenať rekriminalizáciu či politické škandály. Ľudia, ktorí spolupracovali s ŠtB, by mali mať možnosť slušnej obhajoby. "Pre mentálne zdravie spoločnosti je lepšie nezametať podobné veci pod koberec," povedal pre SME Bútora.
Zverejneniu zväzkov Štátnej bezpečnosti sa venovali i politici v nedeľnej relácii STV O 5 minút 12. Predseda ANO Pavol Rusko povedal, že ak sa ktokoľvek z ústavných činiteľov z ANO objaví v zoznamoch ŠtB, strana ho vyzve, aby kreslo opustil.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar vyjadril k zväzkom nedôveru a ako príklad spomenul "svoj príbeh". Tvrdil, že s ŠtB nikdy nespolupracoval, naopak, že bol sledovanou osobou. Hovorí, že po novembri '89 prešiel všetkými previerkami, a až potom pred voľbami na Slovensku z neho niekto "vyrobil agenta". O zväzkoch hovoril, že sú "nedôveryhodné, v mnohých sú falzifikáty, s mnohými sa rôzne nakladalo". Pripomenul, že po 15 rokoch už boli rehabilitovaní mnohí vedúci predstavitelia KSČ, pričom ŠtB bola len podriadená KSČ. Protestoval aj proti príspevku STV o zväzkoch stratených v Trenčíne, medzi ktorými bol podľa všetkého aj jeho zväzok. "Táto správa bola falšovaná, úmyselne niekto vyrába podvody."
Šéf Smeru Robert Fico tiež povedal, že nemá plnú dôveru k obsahu zväzkov. Jeho strana však chce k spolupracovníkom pristupovať individuálne. "Ak sa ukáže, že nejaká osoba aktívne spolupracovala a škodila, tak na ňu treba pritlačiť, aby odstúpila, ak je v nejakej významnej štátnej funkcii. Podľa nás, ani aktívni zlodeji ani veľkí agenti do politiky nepatria," hovorí.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí, že každý, kto spolupracoval s ŠtB, morálne zlyhal. Keďže však aj podľa neho existujú pochybnosti o zväzkoch, SDKÚ to prioritne považuje za osobnú vec. "Bol som prítomný, keď pán Hurný so slzami v očiach hovoril, ako bola jeho rodina perzekvovaná v päťdesiatych rokoch. Zaujali sme postoj, ktorý je podľa mňa správny, že sa s tým každý musí vyrovnať sám. Treba si tiež uvedomiť, že sme pätnásť rokov po revolúcii. Chceme sa pozerať dopredu, nie stále dozadu." (zu, tasr)
Dzurjanin: Archívy sú také, aké ŠtB vyprodukovala
"Archívy sú v takej podobe, v akej ich ŠtB vyprodukovala. Ak niekto tvrdí, že to, čo sa tam nachádza, je v rozpore s realitou, musí to dokázať," reagoval pre SME Michal Dzurjanin, tlačový tajomník Ústavu pamäti národa, ktorý dnes zväzky zverejňuje.
Časť informácií o ponovembrových skartáciách je podľa Dzurjanina zachytená v registroch. Otázne podľa neho dodnes zostáva, do akej miery sa s nimi manipulovalo od januára do júna 1990 a potom od roku 1992 a v čase samostatnej Slovenskej republiky. K rehabilitácii komunistického režimu Dzurjanin pripomenul, že zákon o jeho protiprávnosti z roku 1996 hovorí o niečom inom. "Ak niekto rehabilitoval KSČ, tak jedine časť voličov vo voľbách." Podľa Dzurjanina však nejde o celospoločenskú rehabilitáciu. (zu)