Gašparovič: Zabudnime na ŠtB

BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu povedal, že podľa neho nie je dnes správne "robiť politiku" okolo spolupráce s ŠtB v minulosti. Občan na to nejako tvrdo reagovať nebude, myslí si.

"Dnes už skutočne bude záležať na morálke tých, ktorí vtedy boli v takom postavení, aby sami predstúpili pred občana a sami povedali, áno, urobil som zle a dnes by som nemal pôsobiť vo funkciách, kde rozhodujem o vás," hovorí Gašparovič. Minulý týždeň v pondelok odstúpil z funkcie štátny tajomník Ján Hurný, ktorý bol podľa nedávno zverejnených spisov agentom komunistickej tajnej služby.

V čase, keď bol Gašparovič predsedom parlamentu za HZDS, Národná rada na Slovensku nepredĺžila platnosť lustračného zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sociológ a bývalý kandidát na prezidenta Martin Bútora si myslí, že by sa o tejto téme malo v spoločnosti hovoriť - už aj preto, aby sme lepšie pochopili povahu komunistického režimu a okolnosti, ktoré niektorých ľudí dotlačili k spolupráci s ŠtB. V nijakom prípade to podľa neho nemusí znamenať rekriminalizáciu či politické škandály. Ľudia, ktorí spolupracovali s ŠtB, by mali mať možnosť slušnej obhajoby. "Pre mentálne zdravie spoločnosti je lepšie nezametať podobné veci pod koberec," povedal pre SME Bútora.

Zverejneniu zväzkov Štátnej bezpečnosti sa venovali i politici v nedeľnej relácii STV O 5 minút 12. Predseda ANO Pavol Rusko povedal, že ak sa ktokoľvek z ústavných činiteľov z ANO objaví v zoznamoch ŠtB, strana ho vyzve, aby kreslo opustil.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda HZDS Vladimír Mečiar vyjadril k zväzkom nedôveru a ako príklad spomenul "svoj príbeh". Tvrdil, že s ŠtB nikdy nespolupracoval, naopak, že bol sledovanou osobou. Hovorí, že po novembri '89 prešiel všetkými previerkami, a až potom pred voľbami na Slovensku z neho niekto "vyrobil agenta". O zväzkoch hovoril, že sú "nedôveryhodné, v mnohých sú falzifikáty, s mnohými sa rôzne nakladalo". Pripomenul, že po 15 rokoch už boli rehabilitovaní mnohí vedúci predstavitelia KSČ, pričom ŠtB bola len podriadená KSČ. Protestoval aj proti príspevku STV o zväzkoch stratených v Trenčíne, medzi ktorými bol podľa všetkého aj jeho zväzok. "Táto správa bola falšovaná, úmyselne niekto vyrába podvody."

Šéf Smeru Robert Fico tiež povedal, že nemá plnú dôveru k obsahu zväzkov. Jeho strana však chce k spolupracovníkom pristupovať individuálne. "Ak sa ukáže, že nejaká osoba aktívne spolupracovala a škodila, tak na ňu treba pritlačiť, aby odstúpila, ak je v nejakej významnej štátnej funkcii. Podľa nás, ani aktívni zlodeji ani veľkí agenti do politiky nepatria," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí, že každý, kto spolupracoval s ŠtB, morálne zlyhal. Keďže však aj podľa neho existujú pochybnosti o zväzkoch, SDKÚ to prioritne považuje za osobnú vec. "Bol som prítomný, keď pán Hurný so slzami v očiach hovoril, ako bola jeho rodina perzekvovaná v päťdesiatych rokoch. Zaujali sme postoj, ktorý je podľa mňa správny, že sa s tým každý musí vyrovnať sám. Treba si tiež uvedomiť, že sme pätnásť rokov po revolúcii. Chceme sa pozerať dopredu, nie stále dozadu." (zu, tasr)

Dzurjanin: Archívy sú také, aké ŠtB vyprodukovala

"Archívy sú v takej podobe, v akej ich ŠtB vyprodukovala. Ak niekto tvrdí, že to, čo sa tam nachádza, je v rozpore s realitou, musí to dokázať," reagoval pre SME Michal Dzurjanin, tlačový tajomník Ústavu pamäti národa, ktorý dnes zväzky zverejňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Časť informácií o ponovembrových skartáciách je podľa Dzurjanina zachytená v registroch. Otázne podľa neho dodnes zostáva, do akej miery sa s nimi manipulovalo od januára do júna 1990 a potom od roku 1992 a v čase samostatnej Slovenskej republiky. K rehabilitácii komunistického režimu Dzurjanin pripomenul, že zákon o jeho protiprávnosti z roku 1996 hovorí o niečom inom. "Ak niekto rehabilitoval KSČ, tak jedine časť voličov vo voľbách." Podľa Dzurjanina však nejde o celospoločenskú rehabilitáciu. (zu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu