Vojaci robia posledné úpravy pláže na Phukete. Všetko je pripravené na návrat turistov. Tí však zatiaľ nechodia. FOTO - ČTK/AP
"Znásilňuje sa tam, režú prsty," ozve sa na viedenskom letisku západoslovenským prízvukom jeden zo siedmich slovenských turistov, čo sa nebáli zamieriť do Thajska. "To robia v Indonézii, nie v Thajsku," opravuje útržkovité informácie priateľa scestovanejší kolega, ktorý už v Thajsku bol.
Aj nezáujem o dianie vo svete a neochota vzdať sa zaplateného zájazdu - "veď by sme stratili, strhli by nám manipulačné poplatky" - môže byť prospešná. Thajsko, ktoré vyhlásilo, že už nepotrebuje medzinárodnú pomoc, dva týždne po tragédii volá na turistov do celého sveta - sme pripravení vás opäť prijať.
Atmosféra v lietadle do thajského Bangkoku ničím nepripomína pietnu spomienku na obete tragédie v juhovýchodnej Ázii, o ktorej emotívne píšu svetové denníky rozdávané letuškami vo Viedni.
Je to typický dovolenkový let so zaľúbenými pármi všetkých vekových kategórií a národností. Turisti sú pripravení oddychovať v suchej horúčave medzi usmiatymi Thajčanmi a míňať, ako sa na dovolenku patrí.
BUMMM
Tesne pred pristátím na Phukete má celé lietadlo nalepené nosy na oknách. Kde je tá pohroma? Na letisku a priľahlých plážach vyzerá všetko v poriadku.
V letiskovej hale sa stretávajú zamestnanci ambasád, televíznych a záchranných štábov. Turistov je na toto obdobie, keď by mala byť špička, málo.
"Až do 26. decembra sme tu nikdy nemali pohromu, nanajvýš povodne," hovorí predavač Manat Kumban. Jeho obchodík s potravinami mal šťastie, vlna k nemu nedorazila. Na pláži Patong, vychýrenej nočným životom, dosiahla výšku asi sedem metrov.
"Prišlo to zrazu a BUMMM," pretiahne poslednú hlásku. "desať kamarátov kaput." Ďalej sa mu, podobne ako väčšine Thajčanov, o nešťastí rozprávať nechce. Opakuje už len, že nemá zákazníkov a čaká ho ťažký rok. Na ostrove Phuket zahynulo pri tragédii asi 300 ľudí - 180 Thajčanov a 120 turistov.
"Thajčania nosia smútok v sebe, navonok svoje pocity príliš neprejavujú," hovorí turistický sprievodca z Prahy Ivan Knorr.
Aj on niečo stratil. Sezónu, na ktorú sa tak tešil a mala trvať do marca. Cestovná kancelária ho sťahuje domov, nemá koho sprevádzať.
Turistov je málo
Phuket nie je vyľudnený, ale turistov je tu príliš málo, aby uživili presilovku Thajčanov. Tí, čo zostali alebo pricestovali, sa kúpu na krásnych plážach zriedka. Väčšina sa motá na hlavnej triede medzi pracujúcimi Thajčanmi a s kamerami nahráva, ako odstraňujú škody.
"Sú to Ázijčania - zvyknutí pracovať spoločne na ryžových poliach, odkázaní jeden na druhého. Toto je skutočná spolupatričnosť," hovorí Knorr. Pomáhajú si celé rodiny - ale v Thajsku za blízku rodinu považujú aj seternicinu tetu z druhého kolena.
Vo štvrtok sa na pláži Patong stretli na veľkej spoločnej brigáde ľudia z jej okolia. Každý, kto mohol, vraj prišiel. "Bol som tam len hodinu, dlhšie som nemohol," vysvetľuje predavač Manat. Hlavné pláže sú už vyčistené.
Ceny sa nezmenili
O ceny sa treba jednať, patrí to k miestnej kultúre. K tomu patria aj slová, ktoré mieria priamo na srdcia turistov. "Od peňazí, čo získam, sú závislé celé rodiny v chudobných thajských dedinách. My na ne musíme zarobiť v bohatom Phukete. Teraz však nie sme bohatí ani tu v Phukete," hovorí predavač.
Phuket je po Bangkoku považovaný za druhé najbohatšie miesto v Thajsku. "Väčšina z toho, čo vravia, je pravda," potvrdzuje Škót Alex Malcolm, ktorý na ostrove žije už deviaty rok. "Pošlú takmer každý baht a nechajú si len na stravu."
Ceny v reštauráciách a väčšine hotelov sa nezmenili. Len niektoré hoteli išli s cenou dolu.
Spravodajská bublina
Mnoho miestnych je presvedčených, že prinajmenšom rovnakú škodu ako vlny spôsobili veľké spravodajské televízie.
Kúsok od miesta, z ktorého odvysielala CNN prvé zábery zachytávajúce tsunami, drobný Škót ukazuje, ako vznikla spravodajská bublina.
Hromady trosiek, ktoré zvážajú ťažké mechanizmy z poškodenej ulice pri pláži, ukazovali televízne stanice bez vysvetľujúceho komentára ako následok vlny. Zhodou okolností pri tejto hromade stojí aj rozostavaný hotel, ktorý vyzerá, akoby ho zničila vlna. Pritom sa tam voda nedostala.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Phuket