BRATISLAVA - Tím ministra hospodárstva Pavla Ruska cestuje po starých členských krajinách Európskej únie a lobuje za neskoršie odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Na jeho čele je Ruskov zmocnenec Ján Bajánek, bývalý šéf vládnej agentúry SARIO.
Tím, v ktorom je aj expert na jadrovú energetiku a príslušný veľvyslanec, navštívil Francúzsko, Belgicko, Luxembursko, chystá sa do Talianska a Veľkej Británie.
Cieľom je stretnúť sa s rezortným ministrom, ktorý má v agende energetiku.
Slovensko sa už pri prístupových vyjednávaniach únii zaviazalo, že túto elektráreň staršieho sovietskeho typu odstaví do roku 2008. Ak by chcelo tento termín zmeniť, muselo by otvoriť prístupovú zmluvu. "Nevidím to optimisticky, skôr realisticky. Robíme však kroky, aby sme mali pocit, že sme urobili všetko pre posunutie termínu na odstavenia Bohuníc," hovorí Rusko.
Zo zahraničia podľa Ruska prichádzajú aj povzbudivé správy. "Všetci hovoria, že máme pravdu, ale zároveň všetci hovoria, že sa boja otvorenia prístupovej zmluvy." Keď zmapujú názory členských krajín únie, Rusko pripraví správu pre koaličnú radu.
Rusko v jeseni vyhlásil, že oba bloky elektrárne sú konštruované ako celok a ak by sa odpájali postupne, bezpečnostné riziko sa zvyšuje o sto percent. Slovensko sa únii zaviazalo, že jeden blok elektrárne odstaví v roku 2006 a druhý o dva roky neskôr.
Riziko po vyradení prvého bloku bohunickej elektrárne vyhodnocovala pre Slovenské elektrárne spoločnosť Relko, s. r. o. V správe píše, že "najmenšie možné riziko" je pri zachovaní súčasného stavu, teda ak prvý blok pobeží aj v rokoch 2006 až 2008.
Oba bloky elektrárne sa však pri kontrolách pravidelne po jednom odstavujú a na zvýšené riziko pred Ruskom nikto neupozorňoval.
Europoslanec za SMK Arpád Duka-Zólyomi povedal, že z odborného a ekonomického hľadiska "môže mať Slovensko pravdu", momentálne však nevidí šancu na úspech. "Politicky to otvoriť je veľmi ťažká otázka," poznamenal.
Analytik Centra pre európsku politiku Peter Zsapka nevie, do akej miery je snaha odstaviť Bohunice skôr politickou akciou. "Je možné, že európsky dosah bude veľmi malý a ide skôr o politickú hru, ktorá má zapôsobiť na slovenských občanov, a nie na Brusel." Zsapka hovorí, že otvorením prístupovej zmluvy by Slovensko spochybnilo vlastné záväzky a na ministerstve hospodárstva "si asi dobre uvedomujú, že karty už boli rozdané".
Odstavenie Bohuníc bolo počas rokovaní o vstupe jasnou politickou požiadavkou Rakúska a Zsapka si myslí, že Rakúšania sú pripravení vetovať otvorenie prístupovej zmluvy, aj keby mali byť sami proti všetkým štátom únie.
Rakúske ministerstvo zahraničia pred časom v stanovisku SME oznámilo, že "termíny uzavretia Bohuníc sú pevne dané a nemenné".