Na predvolebných plagátoch sa spolu s Abbásom objavuje aj Arafat. Obaja muži však mali veľa sporov. FOTO- REUTERS
V nedeľu budú na palestínskych územiach voľby predsedu samosprávy. Ich konanie umožnila až smrť Jásira Arafata. Jeho duch sa však nad nimi silno vznáša a každý kto vstupuje do volebného súboja sa nevyhne porovnávaniu s mŕtvym lídrom.
Platí to aj pre najhorúcejšieho kandidáta, podľa niektorých už jasného víťaza nedeľných volieb, predsedu Hnutia za oslobodenie Palestíny Mahmúda Abbása.
Abbás nemá Arafatovu charizmu ani silný mocenský aparát, ktorý by nedostatok charizmy dorovnal. Musí sa spoliehať sám na seba. A to je napriek tomu, že vedie v predvolebných prieskumoch trochu málo.
Abbásov hlavný problém je, že je pre Palestínčanov nečitateľný. Platí to aj pre Izrael, ktorý by mal byť jeho partnerom v rokovaní o mieri, aj pre Američanov, ktorí celý proces sledujú. Za posledné dni predvolebnej kampane Abbás vyzýval k zastaveniu ostreľovania Izraela z Gazy, čo palestínski teroristi vyhodnotili ako "nôž zapichnutý do chrbta". Potom "podrazil" Izrael, keď ho označil za sionistického nepriateľa.
Tento výraz z palestínskeho oficiálneho slovníka vymizol krátko po dosiahnutí dohôd z Oslo a dokonca aj Jásir Arafat známy ostrými vyjadreniami na Izrael si ho dokázal odpustiť.
Abbás sa rozhodol hrať na obe strany: chce sa odlíšiť od Arafata a tváriť sa ako "umiernený" líder, na čo mu skočil prakticky celý Západ. Nechce tiež vyhlásiť vojnu palestínskym teroristom a presne ako Arafat hovorí o tom, že proti nim nepôjde. A tiež opakuje požiadavky, ktoré dával Izraelu Arafat (návrat palestínskych utečencov, Jeruzalem), o ktorých je známe, že ich židovský štát označuje za neprijateľné.
Abbás sa celú kampaň snažil presviedčať Palestínčanov, že nie je americkou ani izraelskou bábkou. Preto hovoril o sionistickom nepriateľovi aj o práve na návrat. Nepodarilo sa mu to. Denník Haarec tento týždeň podrobne analyzoval palestínsku tlač. Karikaturisti si z Abbása uťahovali. Kreslili ho ako trpaslíka pri obrovskom Šaronovi či ako babku s vnúčatami na kolenách. To si k Arafatovi nikdy nedovolili.
Napriek tomu ho budú voliť: aj preto, že jeho protikandidáti sú neznámi a nehovoria nič iné ako Abbás. Navyše nikto nemá tak výraznú predvolebnú kampaň ako bývalý palestínsky premiér. Na jeho kampaň prispeli okrem palestínskych organizácií a politickej strany Fatah aj americké mimovládne skupiny.
Otázkou však je či k voľbám príde aspoň polovica palestínskych voličov. Toho sa Abbásov tím najviac obáva. Teroristické skupiny vyzývajú k bojkotu volieb a niektorí radikáli dokonca hovoria o "irakizácii" volieb, teda o násilí. To by mohlo spolu so zlým počasím a pochybnosťami o Abbásovi Palestínčanov dostatočne demotivovať.Abbás môže voľby vyhrať, ale jeho legitimita v očiach Palestínčanov a jeho oponentov bude malá.
Najsilnejší kandidáti
Víťazom palestínskych volieb by mal byť podľa prieskumov bývalý premiér a súčasný šéf Organizácie na oslobodenie Palestíny Mahmúd Abbás. Mal by dostať okolo 60 percent hlasov. Druhý v poradí, bratanec populárneho Marwana Barghútího, Mustafa má okolo 20 percent.
Mahmúd Abbás
prvý palestínsky premiér v histórii je politicky prijateľnejší ako Jásir Arafat. Stretol sa s ním George Bush aj Ariel Šaron. Preto ho Palestínčania vnímajú ako priateľa nepriateľov. Abbás mal ako premiér veľa sporov s Arafatom, ale teraz využíva jeho rétoriku a stále sa naňho odvoláva.
Mustafa Barghútí
nezávislý kandidát, ktorý prechádza od marxizmu a kontaktov s izraelskými ľavicovými a mierovými hnutiami k spolupráci s radikálnym Ľudovým frontom za oslobodenie Palestíny. Jeho pozície sa podľa pozorovateľov približujú k Hamasu. Má podporu medzi najchudobnejšími a mladými. (mik)