
Martina Moravcová s víťazným gestom po včerajších finálových pretekoch na 200 m v. sp. na ME v krátkom bazéne v Antverpách. Naša reprezentantka vyhrala v novom európskom rekorde 1:54,74 min. FOTO - REUTERS
ANTVERPY - Tri zlaté a jednu striebornú medailu vybojovala na ME v krátkom bazéne v Antverpách slovenská plavkyňa Martina Moravcová. Po piatkovom striebre na 100 m voľný spôsob prišiel zlatý víkend. V sobotu zlato na 100 m polohové preteky, v nedeľu triumfy na 200 m voľný spôsob v európskom rekorde 1:54,74 a 20 minút neskôr víťazstvo na 100 m motýlik po nádhernom súboji so Švédkami Kammerlingovou a Sjobergovou.
SOBOTA: Slovinské prekvapenie
Finále polohovej stovky mala Moravcová pevne v rukách. Napriek zaváhaniu na znakovej obrátke, kde stratila pár stotiniek, hladko zvíťazila v rekorde šampionátu 1:00,16, keď súperkou jej bola len Slovinka Alenka Kejžarová. Na tradične slabšom prsiarskom úseku Martinu predstihla, kraul však už bol v réžii slovenskej plavkyne. Jubilejný desiaty titul si však nestihla vychutnať, o deväť minút ju čakalo semifinále 100 m motýlik a hoci, ako sama priznala, toho v jej závere mala dosť, bol z toho skvelý čas 58,57 a postup do včerajšieho finále z druhého miesta.
Miroslav Machovič sa aj v treťom antverpskom vystúpení dočkal slovenského rekordu, a to hneď dvakrát. V rozplavbách znakárskej stovky zlepšil vlastný čas z januára tohto roku na 54,46 (dovtedy 54,59), aby ho v popoludňajšom semifinále stlačil pod 54 sekúnd. Výkon 53,90 mu po štvrtkovej dvojstovke vyniesol druhý raz 9. miesto na ME, finále mu v Belgicku nebolo súdené. V sobotu ho od neho delilo 11 stotín. „Škoda, aspoň raz som si ho tu chcel zaplávať. Rekord na päťdesiatke by som zaň asi vymenil,“ priznal 25-ročný Trnavčan, ktorý však s časmi zaplávanými v Antverpách musel byť nadmieru spokojný. „Dúfam len, že som tu na šampionáte nemal zvláštnu formu, ktorú už nikdy v živote nezopakujem. Plávalo sa mi totiž naozaj výborne, prestávka po univerziáde v Číne mi veľmi pomohla. Tušil som, že v semifinále stovky dokážem zrýchliť. Ráno som mal v závere rezervy, tak som to večer napálil,“ vysvetľoval Machovič zlepšenie o 69 stotín.
Na rovnakej trati plával aj Trenčan Ľuboš Križko, 20. miesto a čas 55,22 sa mu však muselo máliť. Martina Hrdinová na 100 m motýlik skončila časom 1:03,27 predposledná - dvadsiata ôsma. Od semifinále ju delili viac ako dve sekundy. Nováčik Parnahaj bol na 200 m motýlik po nočných žalúdočných problémoch rovnako druhý od konca (24.), od miesta hanby ho zachránil len fakt, že Taliana Galendu diskvalifikovali. Dôvod na úsmev nemala ani Jana Korbašová, 26. miesto na 50 m znak v čase 30,09 ju, hoci nešlo o jej hlavnú disciplínu, nemohlo uspokojiť.
Sobota však, okrem víťazstva Češky Ilony Hlaváčkovej na 50 m znak v európskom rekorde 27,06, bola v slovinskej réžii. Doslova senzáciou je prehra dlho neporazenej Ukrajinky Jany Kločkovovej na 400 m voľný spôsob. Z outsiderskej prvej dráhy jej zlato o sedem stotín sekundy vyfúkla 16-ročná Anja Čarmanová. Kločkovová bola chvíľu v šoku, so súperkou v prvej dráhe vôbec nepočítala a ani Slovinku nevidela. „Netušila som, že je možné ju zdolať. Je to nádherný pocit,“ tešila sa Čarmanová. Novinári víťazku ešte ani nestihli vyspovedať, keď slovinskú radosť znásobil svetovým rekordom v semifinále na 100 m polohové preteky Peter Mankoč (52,63). Nemeckú výpravu potešil 32-ročný Jo:rg Hofmann. Účastník olympiády v Soule 1988 predviedol na 1500 m voľný spôsob strhujúci súboj s Rusom Filipecom. S úspešným koncom. „Po 800 metroch som mu ušiel, ale v závere to bol opäť triler. Ale zvládol som to a dokázal, že nepatrím do starého železa,“ vyhlásil.
NEDEĽA: Suverénna Martina
Záverečný deň začala Moravcová napĺňať plány o troch zlatých na krauliarskej dvojstovke. Francúzka Figuesová sa síce Slovenky držala, na jej neskutočný finiš však nestačila. Martina vyhrala v európskom rekorde 1:54,74, keď svoj starý čas z ME 1998 v Sheffielde posunula o 36 stotín. Figuesová bola pomalšia o viac ako sekundu.
Slovenskej jednotke však nestačilo. Hoci času na regeneráciu bolo málo, dokázala pridať tretí antverpský titul na 100 m motýlik, keď v strhujúcom finiši porazila švédske duo Kammerlingová, Sjobergová, ktoré bolo 75 metrov v čele. Martina vyhrala v rekorde šampionátu 57,20, len štyri stotiny za svojím európskym rekordom. Druhá Sjobergová bola pomalšia o 59 stotín.
Korbašová vo svojej hlavnej disciplíne, polohovej štvorstovke, neplávala zle. Časom 4:47,85 si o 1,8 sekundy zlepšila osobák z vlaňajších MS v Aténach, no v konkurencii 18 plavkýň to stačilo len na 13. miesto. „Netrénujem nadarmo, hýbem sa dopredu, a to ma teší. Aspoň niečo sa mi tu podarilo,“ komentovala súťaž plavkyňa ŠŠ Trenčín. Nešťastná pre slovenské plávanie bola krauliarska dvojstovka mužov. Križka pre nepovolený pohyb na blokoch diskvalifikovali, Parnahaj po bolestiach žalúdka z pokazenej ryby vôbec nenastúpil. Križko možný protest, keďže chybu si neuvedomoval, vôbec nezvažoval. „Načo? S takým časom. Bol som príliš pomalý, hoci sa mi plávalo dobre,“ hodnotil výkon 1:50,48, ktorý sa do análov nezapíše. Slabo plávala aj Martina Hrdinová. Tridsiate prvé miesto na 50 m v. sp. a priemerný čas 26,90 ju nemohol potešiť. „Nemám formu, chýba mi výbušnosť,“ krčila plecami, no tragédiu z výsledkov v sedemnástich rokoch robiť nemusí. Od augusta odchádza študovať a trénovať do Dallasu a pod vedením Steva Collinsa, ktorý má na starosti aj Moravcovú, by mala ísť výkonnostne hore. Už aj preto, že Collinsov tím mal v Antverpách medailovú žatvu.