BRATISLAVA - Roky trvajúci súboj dvoch zahraničných investorov o Považskú cementáreň v Ladcoch ostáva stále na bode mrazu. Po viacerých neúspešných valných zhromaždeniach a neúspešnej snahe dostať sa k oficiálnym výsledkom hospodárenia cementárne je jej minoritný akcionár - francúzsky gigant Lafarge - presvedčený, že v Ladcoch ide o opakovanie „typického“ slovenského scenára - tunelovanie vlastnej firmy jej majoritným vlastníkom.
Napriek kontrole viac ako štvrtinového podielu v Považskej cementárni má Lafarge nulový vplyv na dianie v spoločnosti. Oficiálne publikované údaje o jej hospodárení svedčia podľa neho o tunelovaní spoločnosti a poškodzovaní všetkých akcionárov, okrem najväčšieho - nemeckého Berger Holding. „Podľa našich zistení kupuje väčšinový majiteľ podniku cement za takmer výrobné náklady, vozí ho do Nemecka a zisk vytvára tam,“ tvrdí generálny riaditeľ Lafarge Slovakia Marián Kolník.
Výsledkom „neštandardných“ metód podnikania v Považskej cementárni sú dnes desiatky súdnych sporov. Napriek spoločnému podnikaniu v jednej spoločnosti však obaja akcionári dodnes nenachádzajú spoločnú reč. „Pre tieto nejasnosti sme už niekoľkokrát zvolali valné zhromaždenia, no odpovede manažmentu sú vždy tie isté - odmietajú sa vyjadriť. Ide vraj o predmet obchodného tajomstva,“ čuduje sa Kolník.
Tunelovanie sprevádza Považskú cementáreň podľa Kolníka už od začiatku jej privatizácie. Mečiarova vláda v roku 1995 zrušila vypísaný tender a v ten istý deň „odklepla“ priamy predaj 48 percent akcií cementárne vopred určenému vlastníkovi.
Napriek tomu získal nový privatizér až 58-percentný podiel. „V tom období začína tunelovanie Ladiec. Zamestnanecká akciová spoločnosť Portlandcement, ktorú vlastnili vrcholoví manažéri cementárne, podpísali s novou firmou exkluzívne zmluvy o poskytovaní určitého typu služieb.
Hoci cementáreň naďalej dodávala produkciu svojim dodávateľom, faktúry za služby s tým spojené išli do Portlandcementu,“ tvrdí Kolník.
Podľa oficiálnych údajov vytvoril Portlandcement v roku 1996 zisk o 36 mil. Sk vyšší ako pred rokom. Ziskovosť cementární, naopak, poklesla zo 74 na približne 16,5 milióna korún. „Tieto čísla možno ani nie sú natoľko podstatné ako fakt, že hoci v cementárni vlastnil štát zaujímavú časť akcií, nový vlastník podniku nikdy nežiadal na podpis takejto exkluzívnej zmluvy súhlas štátu alebo FNM,“ pripomína Lafarge.
Napriek svojim skúsenostiam však francúzska spoločnosť nemieni zo svojej investície vycúvať. „Jediné, čo nám ostáva, je čakať, pretože doterajší vývoj považujeme za protizákonný. Dôverujeme slovenským súdom,“ dodáva Kolník.
MICHAL NALEVANKO